Rodzaje filtrów do samochodu

Zadaniem filtrów samochodowych jest ochrona silnika przed dostaniem się do niego niepożądanych ciał obcych. Ponadto, służą one do podniesienia komfortu podróżowania pojazdem. Przedstawiamy rodzaje filtrów samochodowych.

O filtrach

Filtry samochodowe stanowią niezbędną część każdego samochodu. Ich celem jest filtrowanie zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz pojazdu, a tym samym zwiększenie żywotności silnika i zmniejszenie ryzyka występowania awarii.

-Silnik samochodowy to układ złożony, ale jednocześnie dość delikatny. Dlatego, gdy dostaną się do niego zbyt duże ciała obce lub niepożądane substancje z zewnątrz, jego praca może zostać zaburzona. W skrajnych sytuacjach mogą nawet uniemożliwić funkcjonowanie silnika. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, warto zadbać o jego ochronę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich filtrów – radzi ekspert reprezentujący firmę PROTON.

Rodzaje filtrów

W pojazdach standardowych stosuje się najczęściej konkretne typy filtrów samochodowych, z których każdy odpowiada za inne funkcje. Należą do nich:

  • filtr powietrza – stanowi swoiste płuca samochodu, likwiduje zanieczyszczenia ze środowiska, które do silnika mogą dostać się wraz z powietrzem i uszkodzić silnik tworząc rysy na gładziach cylindrowych lub niszcząc pierścienie tłokowe bądź powierzchnię tłoków,
  • filtr oleju – likwiduje zanieczyszczenia, które mogą pozostać w oleju (będącym środkiem smarnym i środkiem chłodzącym cząstki zanieczyszczeń) w fazie produkcyjnej oraz odkładające się sadze i nagary, których nie wyłapał filtr powietrza,
  • filtr paliwa – separuje zanieczyszczenia powstałe podczas rafinowania paliwa i podczas ich późniejszego odseparowania w czasie produkcji w możliwie najwyższym stopniu oraz stanowi o czystości paliwa dostarczanego do silnika,
  • filtr kabinowy – służy do oceny czystości powietrza jakie dociera do wnętrza samochodu podczas eksploatacji, separuje trujące dla organizmu człowieka gazy i pyły napływające wraz z powietrzem.

Warto pamiętać, że niezależnie od ilości posiadanych filtrów samochodowych, co jakiś czas konieczna jest ich wymiana.