Jakie jest niezbędne wyposażenie warsztatu samochodowego?

Wyposażenie warsztatu samochodowego powinno być dostosowane do typu prac, jakie będą w nim wykonywane. Bardzo istotne są urządzenia do diagnostyki pojazdów i serwisowania klimatyzacji, montażownice oraz wyważarki do kół, urządzenia do dystrybucji olejów, czy urządzenia myjące. Nie sposób wyobrazić sobie warsztatu bez podstawowych narzędzi, jak klucze, a także bez szaf i stołów warsztatowych, w których przechowywane są poszczególne narzędzia. Trudno także byłoby wykonywać wiele prac, a wykonanie niektórych byłoby wręcz niemożliwe bez odpowiedniego podnośnika samochodowego. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej właśnie im. Podnośniki możemy podzielić na nożycowe, jedno-,  dwu- i czterokolumnowe, specjalistyczne, stemplowe, a także kolumny mobilne. Co warto wiedzieć o tych, które pojawiają się w warsztatach najczęściej?

warsztat

Podnośniki dwukolumnowe

Podnośniki dwukolumnowe zapewniają łatwy dostęp do elementów zawieszenia, kół, tłumików, filtrów oleju itp. Prosta budowa, ergonomiczny kształt oraz szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że są to obecnie najpopularniejsze urządzenia do podnoszenia pojazdów. Najczęściej stosowane są w warsztatach samochodowych, a także zakładach wulkanizacyjnych. Służą do podprogowego podnoszenia pojazdów o masie do nawet 7 ton. Występują zarówno w wersji elektromechanicznej (podnośniki śrubowe), jak i elektrohydraulicznej (podnośniki hydrauliczne). W pierwszym przypadku podnoszenie pojazdu realizowane jest za pomocą zespołów śrub i nakrętek. Tzw. łapa podnośnika jest zintegrowana z nakrętką, a jej podnoszenie realizowane jest dzięki obrotowi śruby, która znajduje się zabudowana w kolumnie. W podnośniku mamy dwie takie kolumny, które mają zsynchronizowaną szybkość podnoszenia obu stron pojazdu. W celu synchronizacji montowane są dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą kolumnę. W podnośnikach elektrohydraulicznych podnoszenie pojazdu jest realizowane za pomocą dwóch silników hydraulicznych, które są umieszczone w kolumnach. Różnica między podnośnikami elektromechanicznymi a elektrohydraulicznymi jest taka, że te drugie czerpią energię jedynie przypodnoszeniu, natomiast opuszczanie następuje samoczynnie, kiedy zwolnimy zapadki zabezpieczające.

Podnośniki czterokolumnowe

Podnośniki czterokolumnowe doskonale sprawdzają się w stacjach diagnostycznych i dużych warsztatach – mówi nam przedstawiciel Zakładu Usługowo-Handlowego ELWIKO ze Szczecina. Podnośniki czterokolumnowe są bardzo uniwersalne w swoim zastosowaniu. Możliwość dobrania długości najazdów do indywidualnych potrzeb, a także dodatkowe wyposażenie w podnośnik podprogowy zapewnia obsługę nawet bardzo długich pojazdów. Zasada działania podnośników czterokolumnowych jest podobna jak w przypadku podnośników dwukolumnowych. W czterokolumnowych podnośnikach elektrohydraulicznych podnoszenie odbywa się dzięki jednemu siłownikowi, który jest umieszczony pod najazdem oraz zespołowi lin i krążków.

Podnośniki nożycowe i kolumny mobilne

Podnośniki nożycowe dzięki swojej konstrukcji znajdują zastosowanie zarówno w stacji kontroli pojazdów, warsztacie naprawczym, jak i serwisie oponiarskim. Nie zajmują cennej przestrzeni w momencie, gdy nie są używane, co jest ich ogromną zaletą i pozwala na pracę nawet w małym warsztacie. Mobilne podnośniki (kolumny mobilne), zwane też przestawnymi, dzięki temu, że nie wymagają mocowania do podłoża, mogą pracować dowolnym miejscu w warsztacie. Powszechnie wykorzystywane są przy obsłudze samochodów ciężarowych i pojazdów specjalnych. Mogą pracować na zewnątrz. Występują w wersji elektromechanicznej, jak i elektrohydraulicznej. Wybór dobrego podnośnika samochodowego warto zawsze skonsultować z fachowcami, którzy zajmują się ich dystrybucją – jeśli mamy wątpliwości, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze, opowiedzmy o profilu naszej działalności i zasięgnijmy porady doświadczonego specjalisty.