Na czym polegają różnice między pojazdami UTV a ATV?

Quad stanowi często doskonały kompromis pomiędzy motocyklem a niewielkim, terenowym samochodem. Jest to pojazd idealny zarówno do rekreacji, jak i do zadań specjalnych. To dobry wybór dla osób, które lubią szybką jazdę, trudny teren i mnóstwo adrenaliny, a przy tym dobrą zabawę. W tym artykule dowiesz się, na czym polegają różnice między pojazdami terenowymi UTV oraz ATV.

Quady

Charakterystyka pojazdów UTV

Pojazdy UTV (Utility Terrain Vehicle) to terenowe pojazdy użytkowe wyposażone w kabinę, które z wyglądu przypominają wózek do golfa. Ich cechą charakterystyczną jest solidna konstrukcja, dzięki której pojazd jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Terenowe pojazdy użytkowe UTV mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Są to niezawodne maszyny do zadań specjalnych, które sprawdzają się nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Z uwagi na dużą wytrzymałość, wykorzystywane są często do zadań wojskowych oraz do pracy w terenie, np. do transportowania różnego rodzaju towarów oraz ludzi.

Pojazdami UTV można się poruszać po trudnych terenach leśnych, dlatego są idealnym rozwiązaniem, np. dla Służby Leśnej. Wykorzystywać je można także w celach rekreacyjnych i sportowych. Jazda terenowa takim pojazdem może sprawić naprawdę wiele radości – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Centrum Quadowego ARMOTO w Krakowie, które oferuje sprzedaż, wypożyczenie oraz profesjonalny serwis pojazdów.

Czym charakteryzują się pojazdy ATV?

Pojazd terenowy ATV znany jest także, jako quad, wszędołaz czy czterokołowiec. Przeznaczony jest głównie do sportu i rekreacji, ale świetnie sprawdza się także, jako pojazd użytkowy. W przeciwieństwie do pojazdów UTV ten nie posiada kabiny kierowcy. Pozwala na jazdę po bezdrożach i bardzo dobrze spisuje się w trudnym terenie i na wszelkich nierównościach. Na quadzie należy przyjąć pozycję taką samą, jak na motocyklu, czyli siedząc na nim okrakiem. Jest to pojazd jednoosobowy w odróżnieniu od pojazdów UTV. Charakteryzuje się tym, że wyposażony jest w opony o obniżonym ciśnieniu, które ułatwiają poruszanie się po grząskim terenie oraz kierownicę typu motocyklowego. Wypożyczalnia quadów w Krakowie oferuje pojazdy znanych i sprawdzonych producentów, np. Polaris czy TGB. Są one bardzo chętnie wybierane przez miłośników quadów, lubiących wyjazdy w trasy. Wynika to przede wszystkim z ich uniwersalności oraz wszechstronnego zastosowania.

Zwykle dzielone są przez producentów na sportowe, terenowe i rekreacyjne. Te pierwsze przeznaczone są do szybkiej jazdy po niezbyt wymagającym terenie. Różnią się od pozostałych ogólnym wyglądem, tzn. bardziej sportowym, który podkreśla ich moc i dynamikę. Cechują się napędem na dwa tylne koła i dużym skokiem zawieszenia. Modele terenowe napędzane są często na wszystkie cztery koła i przeznaczone do jazdy w ciężkim terenie, tj. bagna czy głęboki śnieg. Natomiast quady rekreacyjne są idealne na wycieczki krajoznawcze i często widnieją w ofercie wypożyczalni quadów, z uwagi na to, że naprawa ich nie jest bardzo skomplikowana.

śr. ocena 0 / głosów 0