Na czym polega oklejanie samochodów folią?

Kosztowne i niezwykle czasochłonne lakierowanie, nie jest jedyną metodą zmiany koloru samochodu. Jeżeli znudził Ci się dotychczasowy odcień, warto dowiedzieć się więcej o car wrappingu – jednym z najgorętszych obecnie trendów w branży motoryzacyjnej. Technika ta, poprzez wykorzystywanie specjalistycznej folii i bez zbytniego uszczuplenia zawartości portfela, wyróżni Twój pojazd z tłumu, zabezpieczając tym samym oryginalne malowanie.

Oklejanie aut folią jest zabiegiem, na który coraz częściej decydują się indywidualni kierowcy. Nic w tym dziwnego – to proces w pełni odwracalny i niemający negatywnego wpływu na fabryczny lakier. Po demontażu uprzednio nałożonej warstwy – a możemy to zrobić nawet po upływie 10 lat – naszym oczom ukaże się karoseria w stanie, w jakim była tuż przed operacją. By podołać wysokiemu zapotrzebowaniu, w całym kraju działają warsztaty, zajmujące się car wrappingiem. Jednym z najlepszych, mocno doświadczonym i zdecydowanie wartym polecenia, jest gdyński Fol-Tech Design.

Nieco historii

Sam pomysł nie jest bynajmniej nowy – wywodzi się z lat 90., a wiąże się z osławionymi, jasnobeżowymi niemieckimi taksówkami. Narzucony odgórnie kolor – początkowo malowany fabrycznie – po jakimś czasie, nakładany był już za pomocą folii na nowe, czarne karoserie. Była to odpowiedź, na problemy związane ze sprzedażą aut w charakterystycznych barwach – prawie nikt bowiem, nie chciał nabywać tak lakierowanych pojazdów. Ściągnięcie folii załatwiało sprawę, a dodatkowo, dzięki temu, wielu fanów czterech kółek, dostrzegło w tej oto “sztuczce” sposób na zmianę wizerunku auta.

Rodzaje folii

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów foliiwyróżniamy między innymi: monomeryczne, polimeryczne i wylewane – dostarczanych przez mniejszych i większych producentów. Prym wiedzie tutaj, podobnie jak w wielu przeróżnych obszarach, amerykańska korporacja 3M. Mnogość kolorów, ale także wzorów oraz faktur, czaruje i otwiera przed nami, właściwie nieskończone możliwości. Jednak, by efekt naprawdę zachwycił, potrzeba nam wybitnego specjalisty, który doskonale zna etapy i tajniki, skomplikowanego procesu. Jak w takim razie, przebiega cała operacja?

Dokładne czyszczenie

Dokładne oczyszczenie pojazdu to zdecydowanie rzecz, od której należy zacząć. Zabrudzenia, wosk, nabłyszczacze i inne preparaty nie powinny znajdować się na powierzchni karoserii. Należyte wykonanie tej czynności, za pomocą specjalnych środków wysokiej jakości, to podstawa, bez której nie wolno zaczynać nakładania folii na samochód.

Demontaż niektórych części

Następny w kolejności będzie demontaż wszelkich, mogących przeszkadzać, części – jako przykład można podać lusterka, klamki, czy zderzaki, które zostaną poddane osobnemu, precyzyjnemu oklejaniu.

Przycinanie materiału

Poznanie dokładnych wymiarów foliowanych elementów, jest niezbędne do odpowiedniego przycięcia materiału. Posłużą temu specjalne nożyki; pamiętać jednak musimy o pozostawieniu stosownego marginesu.

Nagrzewanie i aplikacja

Do montażu folii używa się precyzyjnych narzędzi, które zabezpieczone są delikatnymi filcami, by zminimalizować ślady podczas jej montażu. Do dogodnego pozycjonowania folii, przydatna będzie taśma klejąca lub odpowiednie magnesy. Później, korzystając z opalarki, nagrzewa się folię, która zyskując rozciągliwość, idealnie dopasowuje się do krzywizn modyfikowanego pojazdu.

Usuwanie powietrza oraz aktywacja kleju

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w produkcji folii samochodowej, stworzono specjalny klej posiadający mikrokanaliki, które ułatwiają usuwanie spod niej powietrza. Urządzenie podgrzewające przyda się ponownie, do lepszego doklejenia całości, chociażby na brzegach drzwi. A finalnie zaś, pozwoli aktywować umieszczony pod folią klej, utrwalając ją i powodując, że będzie przylegać idealnie.

śr. ocena 0 / głosów 0