Na co zwrócić uwagę planując sprzedaż auta?

Sprzedaż samochodu bywa niekiedy emocjonującym przeżyciem. Warto więc do niej odpowiednio się przygotować. Można wówczas samochód sprzedać szybko i sprawnie. Na co zatem zwrócić uwagę planując sprzedaż auta? Jakie triki stosują profesjonalni sprzedawcy? Co trzeba na ten temat wiedzieć jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia?

Samodzielnie czy w komisie?

Na samym starcie należy zastanowić się nad formą sprzedaży auta. Można dokonać jej samodzielnie lub zlecić komisowi, takiemu jak na przykład lubelski Autodiler. W tym drugim przypadku sprawa jest o wiele prostsza, ale jednocześnie trzeba liczyć się z niższym zyskiem – za to otrzymujemy wiele innych korzyści, na które przy samodzielnej sprzedaży nie moglibyśmy liczyć. Samodzielna sprzedaż samochodu potrafi zająć sporo czasu. Dobrze jest też zaplanować poszczególne etapy sprzedaży pojazdu. Jakie to etapy?

Co należy wykonać przed sprzedażą auta?

Są to najczęściej techniczne sprawdzenie auta, prace nad jego estetycznym wyglądem, ustalenie ceny, przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia, skompletowanie niezbędnych dokumentów i na końcu spotkanie z klientem w celu finalizacji transakcji. Przed wystawieniem ogłoszenia warto przyjrzeć się pojazdowi pod względem technicznym. Zaleca się sprawdzenie wszystkich jego układów, silnika czy bezpieczników. Elementy zepsute zaleca się wymienić. Często wkład finansowy duży nie jest, a podnosi to znacznie ostateczną wartość pojazdu. Eksperci zalecają również umyć silnik. To jednak dobrze jest powierzyć profesjonalistom. Po przeglądzie stanu technicznego należy przystąpić do zajęcia się estetyką samochodu. Auto czyste i zadbane jest zwykle kupowane chętniej niż te zakurzone i zabrudzone. Polerowanie, czyszczenie i nabłyszczanie jest więc mile widziane.

Za jaką cenę wystawić samochód?

Na starcie dobrze jest też zastanowić się nad ceną pojazdu. W żadnym wypadku nie powinna być ona zawyżona, tymczasem wiele osób ma do tego tendencję. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z aktualną ceną rynkową danego modelu czy rocznika. Istotne dane to w tym przypadku wiek auta, przebieg, jego stan techniczny, wyposażenie dodatkowe czy okres obowiązującego OC. Często kluczem do sukcesu jest też przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia. Dla potencjalnych kupców znaczenie mają oczywiście przede wszystkim fotografie, które warto wykonać przy pomocy dobrej klasy aparatu. Dobrze jest, aby pokazywały one pojazd z różnych ujęć, również ze środka. Już na tym etapie można skompletować dokumenty potrzebne do sprzedaży samochodu. Czasem transakcję można bowiem naprawdę szybko sfinalizować.

śr. ocena 0 / głosów 0