Minibelki jako elementy oznakowania pojazdów

Oświetlenie samochodów to ważny element wpływający na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie pojazdy uprzywilejowane muszą spełniać restrykcyjne wymogi w kwestii wyposażenia i świateł zewnętrznych. Jednym ze stosowanych sygnalizatorów są mini belki. Są one dostępne w różnych kolorach i formach do wyboru. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju oznakowania.

Minibelki znane powszechnie jako „koguty” to szczególny sposób znakowania pojazdów uprzywilejowanych. Tego typu światła zamieszcza się również na autach należących do pomocy drogowej lub służb porządkowych.

Lampy sygnalizacyjne

Lampy sygnalizacyjne umieszczane na dachach aut pełnią ważną rolę ostrzegawczą oraz informacyjną. Sprawiają, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego stają się bardziej czujni i zachowują szczególną ostrożność, zwłaszcza przejeżdżając przez skrzyżowanie. Jednocześnie muszą uwzględnić fakt, że pojazd z włączonym „kogutem” ma pierwszeństwo na drodze, bez względu na to, co wskazują znaki czy światła drogowe.

W Polsce, zgodnie z przepisami prawa, z minibelek mogą korzystać:

  • wielkogabarytowe pojazdy rolnicze (ciągniki, kombajny), które poruszają się drogą publiczną, przewożąc nietypowy, czasem niebezpieczny ładunek,
  • pojazdy uprzywilejowane należące do takich służb jak policja, pogotowie ratunkowe, gazowe, energetyczne, wodociągowe, straż pożarna, służba więzienna,
  • sprzęt ciężki, maszyny pracujące na drodze,
  • pojazdy służbowe urzędników państwowych.

Nawet pojazdy uprawnione do korzystania z mini belek są zobowiązane do tego, aby ograniczać używanie sygnału świetlnego wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach (np. takich jak pilne wezwanie do wypadku).

Jakie „koguty” wybrać?

Sposób znakowania pojazdów uprzywilejowanych został usystematyzowany regulacjami prawnymi. W Polsce stosuje się sygnały w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub niebieskim. Warto wybierać nowoczesne rozwiązania, jak choćby belki świetlne LED oferowane przez firmę Edward. Przy składaniu zamówienia kupujący może zamówić oświetlenie z dowolnym napisem, jak również skorzystać z pomocy przy montażu.

Belki LED odznaczają się wysokim stopniem energooszczędności, a więc długą żywotnością. Zaletą minibelek, oprócz bardzo dobrej widoczności w każdych warunkach pogodowych, jest odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Pojazdy uprzywilejowane emitujące światło, a często również sygnały dźwiękowe są widoczne z daleka. Pozwalają kierowcom pozostałych aut na wykonanie koniecznego manewru — jest nim zjechanie na pobocze i zatrzymanie pojazdu lub uformowanie tzw. korytarza życia.

śr. ocena 5 / głosów 1