Metody pielęgnacji opon i felg

Pielęgnacja samochodu to proces, z którym musi zmierzyć się każdy kierowca. Nie ogranicza się on jednak do wyczyszczenia karoserii i wyprania tapicerki. Jednym z najcięższych elementów auta do konserwacji są opony oraz felgi. Jak zatem zabrać się do ich pielęgnacji? W tym artykule przedstawimy kilka przydatnych rad.

Uważaj na agresywne środki chemiczne

Czarny osad ujawniający się na felgach nie wygląda zbyt atrakcyjnie, a ponadto nie jest łatwy do wyczyszczenia. Składa się on często z opiłek materiału ściernego z klocków hamulcowych, który pod wpływem bardzo wysokiej temperatury wbija się głęboko w strukturę felg. Jeżeli jednak odpowiednio zadbamy o ich konserwację, powinny być bardziej odporne na zabrudzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie chemiczne środki agresywne mogą doprowadzić do uszkodzenia felg. Alkohol i benzyna, a także inne chemiczne rozpuszczalniki w dużym natężeniu mogą również odbarwić zewnętrzną warstwę lakieru. Tego typu środki używane są także w niektórych myjniach samochodowych, w których dodatkowo w ramach procesu mycia samochodu stosuje się szczotkowanie twardymi szczotkami niesprzyjającymi pielęgnacji felg. Warto przed usługą zapytać pracownika, jakie środki chemiczne stosują oraz jaki sprzęt wykorzystują do mycia pojazdów.

Dobierz odpowiednie środki do pielęgnacji felg i opon

W przypadku mycia felg należy zastosować specjalistyczne środki lub zwykły szampon samochodowy rozcieńczony w odpowiednich proporcjach z wodą. Warto użyć środków do felg, które mają konsystencję żelu, ponieważ nie spływają od razu i wolniej zasychają na kole. W przypadku felg wieloelementowych lub nielakierowanych wybór zawęża się do droższych środków specjalistycznych. Dzięki tym metodom powtarzanym regularnie możemy zapobiec częstemu osadzaniu się wspomnianej warstwy pyłu z klocków hamulcowych.

Do konserwacji opon przydają się środki chemiczne współpracujące ze specyficznymi gumowymi mieszankami. W przypadku tych elementów samochodu po generalnym czyszczeniu należy je zabezpieczyć. Do przeprowadzenia tych procesów potrzebne będą chemiczne środki spełniające kilka ważnych funkcji, do których należą: ułatwienie czyszczenia gumowej powierzchni, zabezpieczenie opony przed pęknięciami i wysychaniem, przywrócenie elastyczności gumie, zabezpieczenie oraz nadanie jej estetycznego wyglądu.

Pielęgnacji opon bardzo pomagają specjalne środki (dressingi) zawierające dodatek w postaci polimerów silikonu. Dzięki nim skutecznie wnikają w strukturę opony i tworzą ochronną warstwę, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a ponadto zabezpieczają przed zmatowieniem, wyblaknięciem i powstawaniem mikropęknięć. Przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych chronią natomiast substancje z filtrem UV, które są dodawane do większości środków pielęgnujących – wyjaśnia właściciel serwisu kół i opon samochodowych SPEEDGUM.