Jakie maszyny rolnicze warto kupować – nowe czy używane?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego gospodarstwa rolnego bez maszyn rolniczych. W każdym, nawet najmniejszym gospodarstwie niezbędne są przynajmniej podstawowe urządzenia, w tym przede wszystkim ciągnik. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru maszyn jest oczywiście cena, która często skłania rolników do zakupu sprzętu używanego. Czy na pewno jest to korzystne rozwiązanie?

Kompletując park maszynowy dla gospodarstwa rolnego należy pamiętać o tym, by koszty zakupu i utrzymania nie przewyższały zysków, jakie przyniesie możliwość wykorzystania urządzeń podczas prac polowych – mówi specjalista z firmy Agromarket.

Wielu rolników, którzy nie chcą przepłacać za sprzęt do gospodarstwa, decyduje się na zakup maszyn używanych, często nawet o połowę tańszych od fabrycznie nowych urządzeń. Niestety, realne korzyści z takiego rozwiązania są w dużej mierze kwestią szczęścia, a pechowy zakup staje się źródłem rosnących w nieskończoność kosztów napraw.

Nowe maszyny rolnicze

Najważniejszą zaletą nowych maszyn rolniczych jest ich niezawodność. Maszyny prosto od producenta prezentują najwyższe standardy jakości i spełniają najnowsze normy bezpieczeństwa, dzięki czemu praca z nimi jest łatwa i wymaga minimalnego wysiłku.

Ryzyko usterek jest niewielkie, toteż nie musimy obawiać się niespodziewanych przestojów w pracy. Ewentualne problemy ze sprzętem nie są źródłem dodatkowych kosztów, ponieważ nowe urządzenia objęte są gwarancją.

Choć inwestycja w nowe maszyny rolnicze zwykle jest dość duża, nie musi być bardzo bolesna. Rolnicy mogą korzystać z unijnych programów dofinansowania rozbudowy parku maszynowego, a także preferencyjnych kredytów, pożyczek i leasingów, w uzyskaniu których pomagają dealerzy sprzętu.

Zakup używanych maszyn rolniczych

Przy zakupie używanych maszyn rolniczych należy zachować najwyższą ostrożność. Rynek wtórny urządzeń gospodarskich jest bardzo trudny i pełen nieuczciwych sprzedawców. Przed ostatecznym dokonaniem transakcji, zwłaszcza jeśli kupujemy od indywidulnego sprzedawcy, warto upewnić się, że maszyna nie pochodzi z kradzieży.

Używane maszyny zawsze obarczone są ryzykiem występowania usterek. Wszystkie podzespoły mechaniczne z czasem ulegają zużyciu, dlatego im starsze i mocniej wyeksploatowane urządzenie, tym częstsze i bardziej kosztowne naprawy. Kupując używaną maszynę musimy więc liczyć się z przyszłymi wydatkami na części zamienne i serwis.

Sposobem na ograniczenie przyszłych kosztów eksploatacyjnych, wynikających z zakupu używanej maszyny rolniczej, jest współpraca ze sprawdzonym, rzetelnym sprzedawcą. Bez względu na to, czy kupujesz nowy, czy używany sprzęt, w pierwszej kolejności zapoznaj się z ofertą dużych dystrybutorów, dzięki czemu uda ci się uniknąć oszustów.