Malowanie samochodu – samodzielnie czy w warsztacie?

Malowanie samochodu to wyzwanie, przed którym staje spora część kierowców. Wtedy zazwyczaj też pojawia się pytanie: Samodzielnie czy w warsztacie? Aby uczciwie sobie na nie odpowiedzieć należy rozważyć kilka kwestii. Najważniejszą z nich wcale nie są pieniądze czy wiek samochodu, ale nasze podejście do tego zadania. Jeśli nie czujemy się na siłach lepiej zlecić to specjalistom, zamiast trudzić się nad czymś o czym nie mamy zielonego pojęcia.

Kiedy malować?

Decyzja o malowaniu naszych czterech kółek może wynikać z chęci odświeżenia pojazdu. W trakcie użytkowania nie ma on niestety lekkiego życia. Odpryskujące kamienie, nasza nieuwaga czy roztargnienie innych użytkowników dróg mogą na naszym samochodzie pozostawić widoczne ślady. Jednak w przypadku poważniejszych zdarzeń, gdy nie mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami czy odpryskami malowanie staje się koniecznością. Właściciele posiadający polisę AC zawsze mogą skorzystać z ubezpieczenia, ale ci, którzy nie zdecydowali się na jej wykupienie, bądź ich samochód ma już swoje lata muszą sobie radzić sami.

Malujemy samodzielnie

Pomalowanie samochodu to nie przysłowiowa bułka z masłem. Nawet doświadczeni lakiernicy muszą wykazać się sporymi umiejętnościami, aby efekt końcowy zadowolił klienta. Osoby, które chcą to zrobić samodzielnie mają ten luz, że malują swoje auto. Najważniejsze przed przystąpieniem do malowania jest właściwe przygotowanie karoserii. Jak tłumaczy lakiernik z warsztatu Auto Efekt w Szczecinie:

Podstawa sukcesu to odpowiednie przygotowanie nadwozia. Należy zdjąć starą warstwę lakieru i dokładnie oczyścić wszystkie malowane elementy. Następnie trzeba sprawdzić, czy karoseria nie ma żadnych wgnieceń. Jeśli takowe zauważymy trzeba je wypełnić lakierem bazowym.

Wykonanie powyższych zabiegów w warunkach domowych to żmudna praca. Starą warstwę lakieru najlepiej usuwać przy pomocy papieru ściernego, a ubytki uzupełniać specjalnym pędzelkiem. Gdy ten etap przygotowań mamy już za sobą koniecznie musimy dokładnie wysprzątać pomieszczenie, w którym zamierzamy malować samochód. Podczas lakierowania nawet najdrobniejszy kurz czy paproch może przylgnąć do lakieru niwecząc całą naszą pracę. Wiosną i latem mogą to uczynić także owady. Największym wrogiem samodzielnego malowania samochodu jest pośpiech. Jeśli chcemy uzyskać zadowalający i długotrwały efekt należy się go wystrzegać i koniecznie przestrzegać wskazówek producentów lakierów.

A jak to robią w warsztacie?

Co do etapów lakierowania samochodu są one takie same dla tych, którzy chcą to zrobić samodzielnie jak i dla warsztatów. Różnica polega na technologii. W zakładach blacharsko-lakierniczych do usuwania starej warstwy lakieru używa się specjalistycznych urządzeń. Dzięki nim mamy pewność, że karoseria jest oczyszczona dokładnie. Doborem odpowiedniego, nawet nietypowego koloru zajmie się mieszalnia lakierów, a samo lakierowanie odbywa się w specjalnych kabinach lakierniczych. Dodatkowym plusem korzystania z usług warsztatów jest gwarancja na wykonane zlecenie. Dzięki temu, przez okres jej obowiązywania możemy być spokojni, że lakier nie będzie się łuszczył czy pękał.

śr. ocena 5 / głosów 5