Które podzespoły silnika samochodowego podlegają regeneracji?

Wraz z użytkowaniem samochodu części się zużywają i tracą wydajność. Niestety jest to nieunikniona konsekwencja korzystania z samochodu. Dlatego warto zadbać o wymianę zużytych części w odpowiednim czasie lub skorzystać z procesu regeneracji, który przywróci elementy pojazdu do stanu używalności bez konieczności kupna nowych. Które zatem podzespoły silnika samochodowego można poddać regeneracji?

Regeneracja podzespołów silnika samochodowego

Czym jest regeneracja?

Zanim zacznie się rozważania, czy daną część wymienić, czy poddać procesowi regeneracji warto zapoznać się z jej przebiegiem. Regeneracja podzespołów silnika polega przede wszystkim na demontażu poszczególnych części, a następnie dokładnemu oczyszczeniu i zabezpieczeniu przed czynnikami mogącymi uszkodzić podzespoły. Przeprowadzenie regeneracji pozwala zaoszczędzić pieniądze, które często wydaje się podczas napraw na nowych częściach. Po demontażu silnika często okazuje się, że części i podzespoły silnika nie są w tak złym stanie, aby je wymieniać na nowe. Zazwyczaj wystarczy regeneracja, która przywróci właściwe funkcje danej części. Jest to rozwiązanie skuteczne, a przede wszystkim tańsze.

Jakie elementy silnika można poddać regeneracji?

Nie wszystkie podzespoły silnika będą nadawać się, aby poddać je procesowi regeneracji. Dlatego wcześniej warto porozmawiać ze specjalistą i zapytać się, które części można przywrócić do użytku bez konieczności wymiany.

Najczęściej procesowi regeneracji poddaje się głowicę silnika, która szybko się zużywa, przez co może powodować nieszczelności. Regeneracja pozwoli zadbać o prawidłowe funkcjonowanie głowicy przez długi czas, bez konieczności wymiany na nową. Ponadto bloki i wałki silnika to te elementy, które z powodzeniem można poddać procesowi regeneracji przywracając ich stan fabryczny – mówi specjalista zajmujący się regeneracją silników z JURGAL.

Regeneracji można poddać również filtry cząstek stałych, które często zapychają się sadzą. Demontaż i czyszczenie sprawią, że kupno nowych filtrów będzie zbędnym wydatkiem. Po zabiegu regeneracji praca alternatora, rozrusznika lub turbosprężarki będzie bardziej efektywna. Ponadto regeneracji można poddać układ wtryskowy.

Regeneracja a inne elementy samochodu

Regeneracja to zabieg, który można zastosować nie tylko do polepszenia funkcjonowania podzespołów silnika. Regenerację można wykorzystać również w przypadku nadwozia lub układu napędowego. Jednak zabieg regeneracji silnika warto powierzać specjalistom, którzy posiadają wiedze na temat tego, który element może zostać oczyszczony i zabezpieczony tak, aby samochód służył przez długie lata. Proces regeneracji doskonale sprawdzi się w przypadku aut zabytkowych oraz sportowych.

śr. ocena 0 / głosów 0