Kleje do naprawy aut. Przegląd dostępnych rozwiązań

Klej to produkt z zakresu chemii technicznej, wykorzystywany przy drobnych naprawach samochodowych. Dzięki dobrze zastosowanej warstwie klejącej, miejsce sklejenia przewyższa wytrzymałością pierwotny materiał. Aby jednak tak się stało, musimy wykorzystać odpowiedni typ kleju. Te podstawowe wymieniamy poniżej.

Kleje do plastików

Pojęcie plastiku nie jest jednoznaczne. W samochodach spotykamy różne typy tworzyw. Do najczęściej widywanych należą polipropylen (PP) oraz ABS. Każda część pojazdu powinna posiadać oznaczenie informujące, z jakiego plastiku została wykonana (wynika to z przepisów dotyczących recyklingu). Na tej podstawie możemy dobrać odpowiedni rodzaj kleju.

Kleje do szyb i lusterek

Kleje samochodowe do szyb i lusterek to wyjątkowy typ spoiw. Przykładowo, zadaniem kleju do lusterek wstecznych jest trwałe związanie szkła z metalem bądź plastikiem. Żaden klej uniwersalny nie zrobi tego lepiej. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku klejów do szyb. Ich głównym zadaniem jest usuwaniem pajączków oraz rys.

Kleje do metalu

Typ produktu wykorzystywany przy klejeniu metali – np. stali, aluminium czy miedzi. Aplikowany na różne sposoby – ciepło, zimno bądź przy mieszaniu dwóch składników. Często stanowi alternatywę dla spawania. Przydatne są również kleje łączące gumę bądź tworzywo z metalem. Z ich pomocą umocujemy zderzak, listwę czy grill.

Kleje uniwersalne

Kleje uniwersalne to szeroka gama produktów stosowanych nie tylko do zadań motoryzacyjnych, ale też np. do drobnych prac domowych. Ich zdolności wiązania okazują się satysfakcjonujące przy najprostszych i prowizorycznych naprawach, niewymagających mocnego i trwałego łączenia elementów narażonych na ponowne urwanie.

Jaki klej wybrać?

Klejenie pozwala uporać się z usterką tanim kosztem. Aby jednak nie wyrzucić pieniędzy w błoto, należy dobrać właściwy produkt. Jeżeli mamy wątpliwości jaki typ kleju wybrać, poprośmy o radę. Pomocą służą specjaliści Centrum Zaopatrzenia Technicznego Polamel z Białegostoku – firmy zajmującej się obrotem artykułami technicznymi dla motoryzacji.