Kiedyś, dziś i jutro. Technologia i podzespoły KAMAZ

Za sukcesem koncernu KAMAZ stoi pragnienie ciągłego rozwoju. To dzięki niemu, pojęcie ,,rosyjskiej ciężarówki” przestało kojarzyć się z czymś przestarzałym i niesolidnym. Współczesne samochody ciężarowe tej marki to konstrukcje trwałe, wyposażone w nowoczesne podzespoły z najlepszych zachodnich fabryk.

Silniki w stylu ,,eko”

Nieprzestrzeganie norm emisji spalin to stała bolączka starszych modeli samochodów ciężarowych. Dawne konstrukcje nie dotrzymują tempa coraz bardziej wyśrubowanym wymogom ochrony środowiska. KAMAZ-u ten problem nie dotyczy. Silniki obecnie produkowanych ciężarówek to wysokoprężne układy pochodzące z fabryk CUMMINS-a. Wszystkie z nich są zgodne ze standardami EURO-5 i EURO-6. Do układu wydechowego pojazdów został włączony układ neutralizacji spalin EGR z systemem dozowania marki BOSCH, a także tłumik-neutralizator z blokiem katalizatora i filtrem DPF.

Karoseria, która cieszy oko

Samochody wschodnich producentów zawsze były cenione za odporność na ,,złe traktowanie” i prostotę wykonania. Niestety, prostota ta przekładała się na mało atrakcyjny wygląd, który budził negatywne skojarzenia. KAMAZ pokazuje, że połączenie praktyczności i estetyki jest możliwe! Ciężarówki lakierowane na linii technologicznej firmy DÜRR są zabezpieczone przed korozją, dzięki zastosowaniu technologii kataforezy. Części wyjątkowo narażone na uszkodzenia wykonano z tworzyw sztucznych. Dzięki temu pojazdy zachowują świeży i zadbany wygląd, niezależnie od stopnia eksploatacji.

Napęd rodem z Niemiec

Zużycie sprzęgła w ciężarówce o wielotysięcznym przebiegu jest zjawiskiem powszechnym i nikogo nie zaskakuje. Z tego względu wielu producentów decyduje się na rozwiązania ,,budżetowe”, gwarantujące wątpliwą jakość jazdy. Czy tak musi być? Niekoniecznie. Pokazuje to KAMAZ, który nawiązał współpracę z niemieckimi markami SACHS i ZF Friedrichshafen, wdrażając wysokiej jakości sprzęgła i skrzynie biegów. To podzespoły, gwarantujące idealny przekaz mocy silnika, a tym samym wzmożony komfort jazdy i bezpieczeństwo podróżowania.

Świetlana przyszłość

Współczesny KAMAZ nie tylko podąża za trendami, ale też je wyznacza. Najlepszym tego dowodem jest nawiązane w 2015 roku strategiczne partnerstwo z koncernem Daimler. Współpraca na zasadach joint venture została zaaprobowana przez Komisję Europejską i otwiera nowy rozdział w dziejach firmy. To impuls, który stwarza nadzieję na intensywniejszą ekspansję marki KAMAZ poza rynki wschodnie. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przyszłość pokaże.