W jakich sytuacjach warto odwiedzić serwis samochodowy?

Jeżeli naprawdę chcemy zadbać o to, by samochód służył nam bezproblemowo przez wiele lat, powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach w serwisie. Jak często i w jakich sytuacjach warto odwiedzić warsztat? Czy sugerować się zaleceniami producenta z książeczki serwisowej, a może odwiedzać serwis częściej? Niestety czas między obligatoryjnymi wizytami w warsztacie jest od pewnego czasu sztucznie wydłużana przez producentów.

Olej i płyny

Jako bezpieczne minimum pomiędzy przeglądami samochodu u mechanika powinno się przyjmować przebieg 15 000 kilometrów lub okres jednego roku. Jeżeli należymy do kierowców, którzy wyciągają auto z garażu tylko od czasu do czasu, wystarczy nam przegląd raz na rok. Jeśli natomiast podróżujemy dużo, zwłaszcza po miastach, powinniśmy sugerować się przebiegiem. Ilość 15 000 przebytych kilometrów to także czas na wymianę oleju silnikowego. Większość olejów po pewnym czasie traci swoje właściwości. Nasz silnik nie jest już tak dobrze chroniony i może się pogorszyć jego kondycja. Rzadziej, ale także regularnie, powinniśmy wymieniać płyn hamulcowy. Płyn ten chłonie wilgoć z otoczenia, a to sprawia, że obniża się jego temperatura wrzenia. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeśli dojdzie do tzw. zagotowania się hamulców, możemy mieć spory problem z zatrzymaniem samochodu. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata lub co 60 000 km. Producenci rzadko wskazują, co jaki czas powinniśmy wymienić płyn chłodniczy i olej w skrzyni biegów – dowiadujemy się w serwisie Auto Perfekt Mulak z Lublina. Jeśli nie mamy danych od producenta, powinniśmy wymieniać płyn chłodniczy co 2-4 lata, a płyn w skrzyni biegów co 5 lat lub 100 000 km.

Serwisowanie klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie powinna być serwisowana przynajmniej raz do roku. Przegląd klimatyzacji to nie tylko “zajrzenie do niej”, to także wymiana filtra kabinowego oraz odgrzybianie całej instalacji. Odgrzybianie klimatyzacji ma spory wpływ na jej wydajność, ale nie tylko. Korzystanie z zagrzybionej klimatyzacji ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zwłaszcza niebezpieczne jest dla osób zmagających się z alergiami, astmą oskrzelową, czy innymi chorobami płuc. Wdychając zanieczyszczone powietrze, narażamy się na nieprzyjemne dolegliwości, możemy także dostać uczulenia. Ważne jest również kontrolowanie poziomu płynu w klimatyzacji, tzw. chłodziwa. Jeśli poziom jest niski, klimatyzacja automatycznie jest mniej wydajna. Brak płynu w instalacji może natomiast doprowadzić do zatarcia sprężarki, a naprawa tego elementu jest bardzo droga. Odwiedzając profesjonalny serwis samochodowy, możemy poprosić także o sprawdzenie zużycia zawieszenia, klocków i tarcz hamulcowych. Warto sprawdzić prawidłowe działanie oświetlenia i poziom ciśnienia w oponach. Za każdym razem, gdy zauważymy w naszym aucie coś niepokojącego, co mogłoby sugerować usterkę, powinniśmy odwiedzić serwis. Dla bezpieczeństwa naszego samochodu i siebie samych.