Jak odzyskać skradzione auto?

Pomimo że kradzież samochodu może się wydawać rzadko spotykanym problemem, statystyki dowodzą, że na przykład w Krakowie samochód ginie średnio co kilkanaście godzin. Warto zapobiegawczo zorientować się, jakie działania należy podjąć, aby postąpić rozsądnie i bez paniki, jeśli to właśnie nasz samochód zostanie skradziony.

skradzione auto

Szanse na odzyskanie zguby są w dużej mierze zależne od tego, jakim pojazdem jeździliśmy. Nie jest tak, że im samochód nowszy i ładniejszy, tym bardziej kusi złodzieja. Największym łupem są samochody popularne i starsze, których części można łatwo sprzedać na rynku, jak np. Volkswagen Golf czy Passat. Często zdarza się, że kradzież dokonywana jest poprzez wybicie szyby w aucie. Odnalezienie samochodu, po którym zostały odłamki szkła na parkingu nie jest niemożliwe.

Nie próbujmy znaleźć samochodu na własną rękę. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z biurem detektywistycznym, a żeby nasze szanse dodatkowo wzrosły, decydujmy się na biuro działające na jak największym terytorium.

Jak postępować krok po kroku?

Pierwszym krokiem, oprócz zachowania ziemnej krwi, jest telefon do Straży Miejskiej z zapytaniem, czy nasz samochód nie został z jakiegoś powodu usunięty z miejsca postoju. Dopiero, gdy mamy pewność, że padliśmy ofiarą przestępstwa, kontaktujemy się z policją i, po wstępnych oględzinach funkcjonariuszy, składamy szczegółowe zeznania. Zostanie również sporządzone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Po otrzymaniu zaświadczenia o dokonaniu kradzieży (o które czasami trzeba się samemu upomnieć), dostarczamy je do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie za skradziony samochód w ramach ubezpieczenia Autocasco, mamy na to zazwyczaj jeden dzień od dokonania kradzieży. W ciągu tygodnia skontaktuje się z nami rzeczoznawca i poinformuje nas o dalszych postępowaniach.

Jakie są szanse, że mój samochód się znajdzie?

Odpowiedź na omawiany problem nie jest jednoznaczna – w niektórych przypadkach policja odnajduje pojazd po kilku dniach, w innych – samochód przepada na zawsze. Jeśli w pojeździe znajdował się GPS, jesteśmy w stanie szybko go namierzyć. Dodatkowo zorientujmy się czy na terenie, gdzie dokonano kradzieży, znajduje się monitoring lub parkingowy czy inna osoba przebywająca w pobliżu, której zeznania mogą być kluczowym powodem do podjęcia konkretnych działań.

Jak zwiększyć szanse na odnalezienie auta?

Jeżeli chcemy zwiększyć szanse na odnalezienie auta, zdecydujmy się na działania dodatkowych organów. Biura detektywistyczne mają większe możliwości, nie są bowiem ograniczone dodatkowymi przepisami jak policja. Jeśli nigdy nie mieliśmy powodów, dla których byliśmy zmuszeni do korzystania z usług detektywa, zajrzyjmy na fora internetowe.

Ważne jest, aby postępować możliwie jak najszybciej. W przypadku kradzieży samochodu każda godzina jest ważna, dlatego w miarę możliwości, parkujmy pojazd zawsze najbliżej miejsca naszego pobytu tak, aby pozostawał w zasięgu naszego wzroku…