Jak dobrać olej do maszyn rolniczych?

W aspekcie technicznym maszyny rolnicze niczym istotnym nie różnią się od wszystkich innych urządzeń, w których różne ich części z sobą współpracują, stykając się przy tym z sobą i trąc o siebie. To oczywiście wymaga odpowiedniego smarowania wielu podzespołów tych maszyn. Maszyny rolnicze pracują jednak w zdecydowanie trudniejszych warunkach niż np. zwykłe samochody osobowe, w związku z czym ich serwisowanie musi odbywać się z większą częstotliwością.

Smarowanie i wymiany oleju w maszynach rolniczych

W maszynach rolniczych znajdziemy wiele różnych podzespołów, które należy regularnie smarować, lecz dwa ich rodzaje są szczególnie ważne; to oczywiście silniki i skrzynie przekładniowe. Te dwa elementy są poddawane bardzo dużym obciążeniom mechanicznym oraz cieplnym, co oczywiście nie powinno, nikogo dziwić, zważywszy na skrajnie trudne warunki związane z wszelkiego rodzaju pracami. Poza maszynami budowlanymi niewiele urządzeń pracuje w równie wymagającym środowisku. Oczkiem w głowie każdego rolnika jest niewątpliwie ciągnik, czyli uniwersalna jednostka napędowa, z którą współpracuje wiele innych elementów niemających własnego silnika. W wielu z nich znajdziemy także różnego typu podzespoły hydrauliczne. Właściwe smarowanie i stosowanie odpowiednich olejów to podstawa długiej i bezawaryjnej pracy silników, skrzyń biegów i hydrauliki maszyn rolniczych. O tym, jak dobierać do nich najwłaściwsze oleje opowiedzieli nam pracownicy firmy RAI-BUD S.C. z Wydrowic.

Dobieranie olejów dla maszyn rolniczych

Większość maszyn rolniczych pracuje na ogół w warunkach bardzo dużego zapylenia. Dobranie takiego oleju i smaru, który skutecznie zneutralizuje, czy też zmniejszy negatywne skutki oddziaływania unoszących się w powietrzu drobin ziemi i roślin dostających się do wrażliwych elementów mechanizmów maszyn rolniczych, to sprawa kluczowa dla ich możliwie długiej i bezawaryjnej pracy. Co prawda na naszym rynku znajdziemy dość bogatą ofertę dedykowanych specjalnie dla rolnictwa olejów i smarów, takich np. jak linia produktów Total Agri, jednak podstawową sprawą jest, by w ich doborze kierować się przede wszystkim wskazaniami producentów maszyn. Najpewniej będziemy mogli tutaj stosować w większości przypadków te same oleje dedykowane dla konkretnych podzespołów, lecz mimo wszystko, zanim zdecydujemy się na ich ostateczny wybór, zawsze wcześniej zerknijmy na instrukcję obsługi; wszak poszczególni producenci mogą stosować odmienne materiały przy różnych maszynach, wymagających innych środków smarujących, więc taka ostrożność jest ze wszech miar wskazana.

śr. ocena 5 / głosów 6