Jak dbać o stan ogumienia pojazdu?

Opony to podstawowy element każdego samochodu – niezależnie od jego typu. Od ich rodzaju i stanu zależy nie tylko wygoda podczas jazdy, ale również bezpieczeństwo na drodze. Niestety ze względu na stały kontakt z powierzchnią są one narażone na nieustanną eksploatację i stałe zużycie. Jednak stosując się do pewnych zasad, można zadbać o stan ogumienia i przedłużyć jego żywotność.

dobry stan ogumienia pojazdu

Podstawowe zasady związane z ochroną opon

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z użytkowaniem opon oraz ich ochroną przed niepotrzebnymi uszkodzeniami jest zadbanie o właściwe ciśnienie. Warto kontrolować je przynajmniej raz w miesiącu. Zbyt mało powietrza może powodować, że koła będą bardziej przylegać do powierzchni, a współczynnik tarcia się zwiększy. Tym samym ogumienie będzie się szybciej zużywać.

Na rynku dostępne są różne rodzaje opon. Można znaleźć takie, które wykorzystuje się do jazdy latem lub zimą. Wówczas należy dopasować ich typ do aktualnego sezonu. Zdecydowanie wygodniejszą opcją, z której korzysta coraz większa liczba kierowców, są jednak opony całoroczne. W ich przypadku odpada problem konieczności zmiany ogumienia – zauważa specjalista z firmy MotoPasja.

Jak przechowywać opony, które nie są użytkowane?

Decydując się na wybór opon sezonowych do swojego pojazdu, warto pamiętać, że pojawi się dodatkowa kwestia ich przechowywania i zabezpieczenia w momencie, kiedy nie będą używane. Istnieje kilka prostych zasad, do których warto się stosować:

  • przechowywanie w suchym miejscu,
  • ułożenie każdej z opon osobno,
  • zachowanie odpowiedniej odległości od obszaru, gdzie znajdują się przedmioty ostre lub łatwopalne.

Stosując się do tych punktów, masz pewność, że ogumienie zachowa swoje walory i będziesz mógł wykorzystać je w kolejnym sezonie, bez konieczności inwestycji w nowe produkty.

Pielęgnacja opon z wykorzystaniem specjalnych preparatów

Troska o właściwy stan ogumienia to także stosowanie odpowiednich środków, które wpływają na ich trwałość. Raz na jakiś czas warto zrobić swojemu pojazdowi prawdziwe SPA. Wstępem w tym przypadku będzie dokładne oczyszczenie opon z brudu. Możesz zrobić to przy pomocy zwykłego węża ogrodowego lub udać się w tym celu na myjnię – jeżeli nie masz dostatecznej powierzchni w domu.

Już podczas samego mycia można wykorzystać specjalne preparaty aktywne, ułatwiające usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na kołach od dawna. Następnie należy chwilę odczekać, aby nadmiar wody samoczynnie spłynął. Wówczas następuje część właściwa, czyli stosowanie środka pielęgnacyjno-ochronnego. Jego aplikacja zależy tak naprawdę od tego, jaki produkt wybierzesz. Najwygodniejsze są preparaty w aerozolu. Przy ich stosowaniu nie ma ryzyka, że się ubrudzisz. Jeżeli wolisz, możesz zdecydować się także na różnego rodzaju mleczka, żele, czy pasty. Do ich rozprowadzania najlepiej wykorzystać specjalną szmatkę lub pędzelek – wchodzący w każde zagłębienie.

Taką, kompleksową pielęgnację wykonuje się często na oponach, które następnie są zimowane. W ten sposób po rozpoczęciu kolejnego sezonu są one przygotowane do zmiany. Nie trzeba wówczas robić nic więcej.

śr. ocena 0 / głosów 0