Ile lat trzeba ukończyć, aby móc jeździć motorowerem?

Motorower to bardzo popularny środek transportu wśród młodych ludzi. Szczególnie często na zakup decydują się osoby mieszkające w miastach. Dzięki niewielkim rozmiarom motorower łatwo zaparkować, a dodatkowo bez problemu można poruszać się nim między samochodami stojącymi w korku. Jednak nie każdy może prowadzić motorower, ponieważ istnieją pewne ograniczenia wiekowe.

kierowca motoroweru

Kiedy można zostać kierowcą motoroweru?

Według obowiązującego w Polsce prawa nie każdy może prowadzić pojazd, jakim jest motorower. Aby móc zostać kierowcą motoroweru i móc poruszać się po drogach publicznych i strefach ruchy trzeba mieć ukończone 14 lat. Jednak oprócz ukończenia odpowiedniego wieku, należy także zdobyć uprawnienia. Do jazdy motorowerem wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. Po ukończeniu 14 lat można przystąpić do kursu oraz egzaminu. Szkolenie zazwyczaj przeprowadza się w Ośrodkach Szkolenia Kierowców i trwa 6 godzin w przypadku zajęć teoretycznych. Następnie kursant musi odbyć 5 godzin zajęć praktycznych, czyli jazdy pod nadzorem instruktora. Dopiero po odbyciu kursu można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM.

Czym jest motorower?

Skuter, motorower i motocykl to nazwy często używane zamiennie. Jednak między poszczególnymi pojazdami istnieją zasadnicze różnice i nie należy traktować ich, jako ten sam typ pojazdu.

O to, czym wyróżnia się motorower od pozostałych pojazdów zapytaliśmy specjalistę ze sklepu motocyklowego Ilex: Motorower to jedno lub dwuślad, który wyposażony jest w silnik spalinowy. Silnik w motorowerach posiada pojemność do 50 cm sześciennych. Ponadto konstrukcja motoroweru pozwala na osiągnięcie prędkości do 45 kilometrów na godzinę.

Niektóre motorowery mogą być również wyposażone w silniki elektryczne o mocy nieprzekraczającej 4kW, które również pozawalają na osiągnięcie prędkości nie większej niż 45 kilometrów na godzinę.

Co w przypadku, gdy posiada się prawo jazdy?

Osoby, które ukończyły 18 rok życia i posiadają prawo jazdy kategorii B mogą poruszać się po drogach motorowerem. Prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia do poruszania się motorowerem bez dodatkowego obowiązku odbycia kursów. Bez względu na to, czy kierowca motoroweru posiada 14 lat, czy 18 obowiązuje go bezwzględny nakaz korzystania podczas jazdy z kasku ochronnego. Ponadto tylko motorower posiadający aktualne ubezpieczenie OC, przegląd techniczny oraz zalegalizowane tablice rejestracyjne może być dopuszczony do ruchu drogowego. Oczywiście każdy motorower powinien posiadać dowód rejestracyjny lub czasowe pozwolenie na poruszanie się po drogach.

śr. ocena 0 / głosów 0