Jak dopasować felgi do samochodu? Kilka prostych wskazówek

Felgi samochodowe to jeden z istotniejszych elementów podwozia, umożliwiający odpowiednią pracę kół oraz wentylację układu hamulcowego. Dobór odpowiednich obręczy bywa rzeczą niełatwą. Nieraz słyszy się o przypadkach, kiedy zakupione felgi okazują się nie pasować do danego samochodu. Jak uniknąć podobnych zdarzeń?

Wybierając felgi samochodowe, musimy pamiętać o jednej istotnej zasadzie – cena to nie wszystko. Zakupiony produkt musi odpowiadać naszym potrzebom, będąc ściśle dopasowanym do modelu pojazdu, którym dysponujemy. Przeglądając dostępne oferty, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak rozmiar felg, rodzaj materiału z którego zostały wykonane oraz kształt i kolor.

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar felg w wydatny sposób wpływa na komfort podróżowania. Ogólnie przyjęło się sądzić, że im mniejsze felgi, tym lepsze. Przynajmniej z praktycznego punktu widzenia. Duże felgi w połączeniu z oponami niskoprofilowymi wyglądają imponująco, jednak nie zapewniają płynnej jazdy po nierównościach i miewają negatywny wpływ na koła. Opony o mniejszym profilu stanowią zbyt małą amortyzację i szybko ulegają odkształceniom. Na domiar złego, obciążeniu ulega zawieszenie, które także może zostać uszkodzone.

Osobom ceniącym praktyczną i bezpieczną jazdę zaleca się opony o wyższym profilu, z mniejszymi felgami. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla niedoświadczonych kierowców oraz osób, prowadzących pojazd w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład w sezonie zimowym – radzi ekspert firmy PIT STOP z Poznania, zajmującej się profesjonalnym serwisem opon i mechaniką samochodową.

Stal czy aluminium?

W sprzedaży znajdziemy felgi wykonane z dwóch podstawowych materiałów – stali i aluminium. Za atrakcyjniejsze uchodzą felgi aluminiowe – mogą one nadać samochodowi zarówno eleganckiego, jak i usportowionego charakteru. Są również nieco droższe, jednak z pewnością warte swojej ceny.

O przewadze felg aluminiowych nie świadczy tylko ich wygląd, ale też ogólne cechy wytrzymałościowe.

Jak pokazuje praktyka, obręcze stalowe o wiele częściej niszczeją. Odkształconą »stalówkę« można co prawda naprostować u mechanika samochodowego, jednak taka operacja przekłada się na obniżenie sztywności felgi, a tym samym na pogorszenie jej walorów użytkowych – zauważa specjalista PIT STOP.

Estetyka wielce pożądana

Ładny wygląd felg nie powinien stanowić celu samego w sobie (po pierwsze funkcjonalność!), jednak zawsze milej patrzeć na obręcze, które prezentują się estetycznie i stylowo. Jeśli mamy możliwość ich zakupu – bez uszczerbku dla jakości jazdy, pracy kół i układu zawieszenia – powinniśmy śmiało z niej skorzystać.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór felg wieloramiennych, w odcieniach srebra czy czerni. Design felgi kształtują nawet takie detale, jak kształt i rozstaw śrub. Sporo kierowców stara się stawiać na innowacyjność. Ostatnio popularność zyskują m.in. felgi wklęsłe. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem felg, ale nie wiemy jak go dokonać, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. Doradzą nam oni optymalne rozwiązanie, łączące walory estetyczne i użytkowe. Dzięki temu unikniemy ryzyka niedopasowania felg do naszego pojazdu.