Dodatki do olejów samochodowych – jakie wybrać?

Żaden silnik samochodowy nie popracuje zbyt długo, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony przed powstającym w trakcie jego pracy tarciem oraz wysoką temperaturą. Właśnie dlatego konieczne jest zastosowanie oleju silnikowego. W przypadku silników narażonych na bardzo intensywną eksploatację oraz starych, warto zastanowić się nad użyciem specjalnych dodatków, które poprawiają poszczególne parametry oleju.

Jaki dodatek do oleju wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroką gamę różnorodnych dodatków do olejów silnikowych – to, który z nich powinniśmy zastosować w naszym aucie, uzależnione będzie od kilku czynników. Między innymi:

  • wieku silnika – starsze urządzenia potrzebują zwykle lepszej ochrony, niż mogą im zapewnić współcześnie produkowane oleje
  • eksploatacji silnika – przy bardzo intensywnym użytkowaniu nawet młody silnik może zużywać się szybciej, dlatego również potrzebuje lepszej ochrony
  • warunki pracy – każdy silnik narażony jest na zabrudzenia, które sprzyjają większym tarciom, w niektórych warunkach pracy zabrudzenia powstają szybciej

Rodzaje dodatków

Przechodząc do szczegółów – dodatki do olejów silnikowych dzielimy na:

  • dyspersyjne – poprawiają oczyszczanie silnika z sadzy oraz szlamów
  • antyoksydacyjne – spowalniające zużywanie się oleju silnikowego
  • antykorozyjne – ograniczają powstawanie ognisk korozji w silniku i spowalniają ich rozwój
  • modyfikatory tarcia – zwiększają ochronę przeciwzatarciową i utrzymują system smarowania w czystości
  • dodatki zwiększające lepkość oleju – lepkość to podstawowy parametr oleju, to właśnie dzięki swej lepkości olej może chronić ruchome części silników przed zatarciem. Dodatki zwiększające lepkość sprawiają, że silnik jest chroniony skutecznie.

W ofercie producentów znajdziemy również dodatki przeznaczone do silników diesla oraz wyposażonych w instalację LPG. Zanim zdecydujemy się na użycie dodatku, warto poradzić się w tej kwestii mechanika.

Kiedy nie należy stosować dodatków do oleju?

– Na pewno nie powinniśmy stosować dodatków do oleju, jeśli nie ma ku temu wyraźnego powodu – wyjaśnia specjalista z firmy Galon. – Przykładowo, jeśli posiadamy nowy samochód i korzystamy z niego w sposób umiarkowany, bez nadmiernego obciążania go i przejeżdżania każdego dnia dziesiątek kilometrów, dodatki do oleju mogą nie tylko nie przynieść żadnych korzyści, ale nawet zaszkodzić silnikowi. Wielu producentów zaznacza, że stosowanie takich preparatów może prowadzić do utraty gwarancji. Generalnie dodatki do olejów przeznaczone są do silników starszych, bardziej zużytych – stosując je możemy nieco wydłużyć ich żywotność i odroczyć problemy techniczne.

śr. ocena 5 / głosów 1