Dobre, bo nowoczesne. Hybrydowe modele marki Toyota

Nie ma na świecie drugiej marki, która podchodziłaby do kwestii projektowania samochodów w tak nowatorski sposób, jak czyni to Toyota. Japoński potentat rynku motoryzacyjnego, to zarazem czołowy producent aut z napędem hybrydowym. Modele, takie jak Toyota Prius czy Toyota Auris, skradły serca kierowców na całym świecie, zapoczątkowując prawdziwą modę na ,,hybrydy”. Poniżej prezentujemy wszystkie modele aut Toyota, dostępne w wersji hybrydowej.

Toyota Prius

Był 1997 rok, kiedy samochody z napędem hybrydowym trafiły do powszechnej sprzedaży. To właśnie wtedy narodziła się Toyota Prius I – pierwsza w historii, seryjnie produkowana ,,hybryda”.

O innowacyjności modelu świadczyła sama jego nazwa. ,,Prius” pochodzi bowiem od łacińskiego słowa oznaczającego ,,wcześniejszy”. Nazwę tę wybrano dlatego, że model Prius trafił do sprzedaży, zanim świadomość ekologiczna zaczęła kształtować obowiązujące w motoryzacji trendy. A trzeba przyznać, że samochód należycie spełniał (i spełnia do dziś) zadania ochrony środowiska. Od momentu wprowadzenia na rynek, Toyota Prius znajduje się w czołówce aut osobowych pod względem oszczędności paliwa i wynikającej z jego spalania emisji CO2.

Chociaż od debiutu Priusa minęło prawie 20 lat, model doczekał się licznych usprawnień technicznych, które utwierdziły jego przodującą pozycję w rankingu aut hybrydowych. W 2015 roku rozpoczęto produkcję IV generacji pojazdu, z charakterystycznym nadwoziem w formie liftback. Wraz z IV generacją, zadebiutowała nowa technologia napędu hybrydowego. Teraz jest on jeszcze mniejszy i lżejszy. Toyota deklaruje, że zużycie paliwa w nowym Priusie spadło o 15%. A można domyślać się, że to nie ostatnie słowo producenta. W polskich salonach Toyota Prius IV generacji oferowana jest z silnikiem benzynowym 1.8 HSD 136 KM.

Toyota Auris Hybrid

Auris to model stosunkowo młody – jego produkcję rozpoczęto w 2006 roku. Szybko jednak podbił rynek, stając się czołowym hatchbackiem marki Toyota.

Hybrydowa wersja Aurisa zadebiutowała na rynku w 2010 roku, dorównując wydajnością modelowi Prius. Był to istotny przełom – Toyota udowodniła, że system hybrydowy można udanie zaimplementować w innych, poza Priusem modelach.

Prawdziwy ,,boom” na Aurisa nastąpił w 2012 roku, gdy światło dzienne ujrzała II generacja auta – teraz również z nadwoziem typu Kombi. Samochód zyskał wyrazistszy design – m.in. ostrzejsze linie nadwozia. Równocześnie rozpoczęto pracę nad usprawnianiem silnika.

Implementacja nowoczesnego systemu Hybrid Synergy Drive nastąpiła w 2013 roku i została zwieńczona pełnym sukcesem. Obecnie hybrydowa Toyota Auris posiada łączną moc układu na poziomie 136 KM. Składa się na nią działanie 99-konnego silnika benzynowego oraz silnika elektrycznego, generującego 80 KM.

Dziś obok Priusa, Auris to czołowa ,,hybryda” marki Toyota. Dość powiedzieć, że w 2014 roku to właśnie Auris stał się najchętniej kupowanym w Polsce samochodem hybrydowym.

Toyota RAV4 Hybrid

Sportowo-użytkowy RAV4 zadebiutował na rynku w 1994 roku. Czyni go to najstarszym modelem Toyoty w niniejszym zestawieniu. Z uwagi na słuszne gabaryty i charakterystyczną sylwetkę, RAV4 od początku był przeznaczony dla grupy odbiorców, gustujących w pojazdach typu SUV.

Na wydanie hybrydowe RAV4 musiał czekać blisko 20 lat. Napęd tego typu pojawił się dopiero w IV generacji samochodu (w Polsce dostępna od 2015 roku).

Hybrydowy RAV4 napędzany jest silnikiem benzynowym 2,5 l oraz dwoma silnikami elektrycznymi. Ma moc 197 KM (145 kW), zużywa 5,1 l/100 km benzyny i emituje CO2 na poziomie 115 g/km. RAV4 Hybrid może być wyposażony także w napęd 4×4, a to za sprawą silnika elektrycznego o mocy 50 kW, umieszczonego z tyłu i napędzającego tylne koła.

Toyota Yaris Hybrid

Nie będzie przesadą twierdzenie, że Yaris to jeden z popularniejszych modeli marki Toyota. To niepozorne auto, z uwagi na kompaktową i dynamiczną sylwetkę, jest wprost stworzone do jazdy po mieście. Istotną zaletę stanowi wydajny silnik, równoważący przyjemność płynącą z jazdy oraz zużycie paliwa. Dzięki temu, Yaris co roku znajduje się w zestawieniu czołowej dziesiątki najlepiej sprzedających się w Polsce samochodów.

W świetle powyższego nie mogą dziwić usprawnienia, jakim cyklicznie poddawana jest słynna ,,yariska”. Od 2011 roku w powszechnej sprzedaży dostępna jest III generacja samochodu, w wersji hatchback. Wydłużono go o 10 cm oraz wprowadzono pewne zmiany kosmetyczne w wyglądzie.

Wersja hybrydowa Toyoty Yaris III zadebiutowała w 2012 roku. Yaris HSD to pojazd zaopatrzony w napęd hybrydowy, złożony z silnika benzynowego 1,5 l i silnika elektrycznego o mocy 100 KM. Hybrydowy Yaris to obecnie drugi, najlepiej sprzedający się samochód tej technologii w Polsce – tuż za modelem Toyota Auris.

Słuszna inwestycja

Zakup hybrydowego modelu samochodu to z pewnością dobra decyzja dla osób, ceniących wysoką ekonomikę i komfort jazdy. Marka Toyota na przestrzeni lat udowodniła swoją przodującą pozycję w produkcji ,,hybryd”. Dziś w sprzedaży znajdziemy kilka modeli, które możemy dobrać w zależności od naszych gustów i potrzeb.

Hybrydowe Toyoty są dostępne do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach – już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chcąc nieco oszczędzić, nie musimy decydować się na salonowe ,nówki”. Równie dobrze sprawdzą się modele używane – serwisowane, posiadające niezbędne certyfikaty i poświadczenia o sprawności technicznej.

Używane modele aut hybrydowych marki Toyota mogą Państwo nabyć, korzystając z usług autoryzowanych stacji dealerskich, takich jak Czajka-Auto Sp. z o.o. Zachęcamy do sprawdzenia dostępnych ofert pojazdów już dziś.