Jak dobrać właściwy olej do samochodu?

Olej silnikowy pełni bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy silnika i funkcjonowaniu samochodu. Nie wystarczy jednak samo regularne sprawdzanie jego stanu oraz przeprowadzanie okresowej wymiany oleju. Oprócz tego należy także wiedzieć, jaki olej będzie odpowiedni do danego pojazdu. W jaki sposób wybrać olej, który zapewni naszemu samochodowi długą i właściwą pracę?

Zalecenia producenta

Przed zakupem nowego oleju silnikowego do naszego auta, powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Użycie niewłaściwie dobranego oleju może się bowiem źle skończyć zarówno dla naszego pojazdu, jak i naszej kieszeni. Współczesny olej silnikowy jest bowiem produkowany z myślą o technologii, w której jest wykonany konkretny silnik i stanowi jego swoisty element konstrukcyjny. Z tego właśnie względu olej powinien być idealnie dostosowany do budowy oraz mocy silnika samochodu. Jaki olej będzie odpowiedni do naszego auta, dowiemy się czytając instrukcję obsługi pojazdu.

Internet

Osoby, które nabyły używany samochód i nie mają całej dokumentacji, mogą zwrócić się po poradę do autoryzowanych dealerów danej marki i bezpośrednio od nich uzyskać informację o rodzaju oleju, którego wymaga silnik ich auta. W Internecie dostępne są także wyszukiwarki, które pomagają w wyborze odpowiedniego oleju silnikowego. Wystarczy podać informacje o pojeździe i wyszukiwarka wskaże odpowiedni dla niego olej silnikowy. Taką usługę znajdziemy na przykład na stronie dystrybutora części samochodowych Autodaw. Warto zdecydować się na zakup olejów od wiodących producentów, gdyż cechują się one znacznie lepszą jakością i trwałością niż ich tańsze zamienniki.

Olej syntetyczny czy mineralny?

Najlepszymi olejami aktualnie dostępnymi w sprzedaży są oleje syntetyczne, które znacznie lepiej chronią ruchome części silnika oraz zapewniają mu lepsze chłodzenie niż ma to miejsce w przypadku olejów mineralnych. Oleje syntetyczne wpływają także na znacznie lepszą wydajność układów filtrujących auta, dzięki czemu zapewniają pojazdowi lepszą i mniej awaryjną pracę.

Oprócz tego oleje syntetyczne posiadają także mniejszą od olejów mineralnych lepkość, co pozwala na znacznie dokładniejsze pokrycie powierzchni silnika szczególnie narażonych na tarcie. Dodatkowo, oleje syntetyczne nie gęstnieją przy niskich temperaturach, zapewniają więc prawidłowe działanie silnika nawet podczas największych mrozów. Decydując się na wymianę oleju należy jednak pamiętać, że oleje syntetyczne nie powinny być mieszane z olejami mineralnymi oraz półsyntetykami. Nie zaleca się także ich stosowania w samochodach starszej generacji oraz posiadających duży przebieg, zwłaszcza w przypadku, kiedy do tej pory używany był w nich olej mineralny.