Dlaczego warto inwestować w dobre kosmetyki samochodowe?

Dbanie o samochód nie ogranicza się wyłącznie do regularnych przeglądów, wymiany opon czy tankowania paliwa. To również kwestia pielęgnacyjna, wymagająca użycia odpowiednich kosmetyków, które sprawią, że nawet zaniedbane auto nabierze blasku i pozbędzie się drobnych rysek oraz uciążliwego osadu. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym kosmetykom samochodowym, które każdy kierowca powinien mieć pod ręką. Ich rynek jest bardzo różnorodny, dlatego warto wiedzieć, które z nich za niewielkie pieniądze są w stanie przedłużyć żywotność naszego pojazdu.

auto

Pielęgnacja karoserii

Zacznijmy od karoserii. Do jej pielęgnacji najczęściej używa się szamponów i żeli do mycia, które pomagają w usunięciu błota, kurzu i mniej odpornych zabrudzeń. Niektóre z nich zawierają środki, które zapobiegają utlenianiu lakieru, co sprawia, że kolor nie blaknie i pozostaje błyszczący. Z zabrudzeniami powstałymi po odprysku asfaltu lub pozostałościami much czy komarów najlepiej powalczyć sprayami z mocnymi detergentami, nie uszkadzającymi lakieru.

Ochronę lakieru przed nadmiernym zabrudzeniem, osiadaniem kurzu i zarysowaniami zapewni wosk, dostępny w płynie, sprayu lub w formie pasty, który wypełnia płytkie rysy, a także nabłyszcza i pogłębia kolor. Woski syntetyczne dają mocny połysk, jednakże powodują sztuczny i plastikowy efekt. Woski na bazie naturalnej także nabłyszczają, ale przede wszystkim ocieplają i pogłębiają barwę lakieru. Pasty dają efekt długotrwałego nawoskowania, a sprayów najlepiej używać w okresach pomiędzy kolejnymi woskowaniami.

Przed nałożeniem wosku należy wspomóc się preparatami wygładzającymi powierzchnię lakieru, usuwającymi naloty przemysłowe, pył z klocków hamulcowych czy soki drzew. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie glinki, czyli tabliczki plastycznego materiału, która służy do polerowania karoserii. Jeżeli karoseria wymaga regeneracji po niewielkim uszkodzeniu, należy użyć past lub płynów do wygładzania rys, natomiast w przypadku oprysków po uderzeniu kamieni lub nieusuwalnych rys można je wypełnić za pomocą kredki maskującej, którą należy dobrać do barwy lakieru.

Ochrona felg, opon, zderzaków i reflektorów

Aby pochwalić się błyszczącymi felgami i głęboką czernią opon, należy zaopatrzyć się w spray do usuwania brudu z felg, którego użycie pozwoli dłużej cieszyć się doskonałym wyglądem kół, a także podobny preparat – spray, pianka, żel, pasta, czernidło – do opon, chroniący je również przed pękaniem.

Czernidło lub specjalny płyn można także zastosować do listew i zderzaków. Środki te pogłębiają  ich kolor i tworzą wodoodporną powłokę, która chroni pokryte elementy przed brudem i drobnymi uszkodzeniami. W przypadku pielęgnacji reflektorów skorzystać należy z płynów, pianek i sprayów, które nie zostawiają smug i zabezpieczają przed brudem powierzchnie szklane ochronną warstwą.

Estetyczne wnętrze

Przejdźmy do wnętrza samochodu. Najwygodniejszą formą pielęgnacji tapicerki tekstylnej jest spray, aczkolwiek cały kokpit można wyczyścić innymi środkami nabłyszczającymi, które pozostawiają warstwę chroniącą przed osiadaniem kurzu oraz przyjemny zapach, takimi jak pianka czy szampon. W przypadku tapicerki skórzanej lepiej wykorzystać środki, które zabezpieczą skórę przed wodą i sprawią, że będzie miękka oraz elastyczna, co wpłynie na jej większą odporność na pękanie.

Warto zaopatrzyć się także w specjalne perfumy o zapachu skóry, które zniwelują niekorzystny zapach w samochodzie, oraz w nawilżane ściereczki, będące skutecznym sposobem na tłuste plamy i odciski na szybie – proponuje ekspert z hurtowni olejów silnikowych Buwar, która w swojej ofercie posiada także szeroki wybór płynów i kosmetyków samochodowych.