Diesel czy gaz – doradzamy niezdecydowanym

Kupno samochodu wcale nie jest prostym zadaniem. Nie tylko musimy znaleźć odpowiadający nam model auta, na początku zastanawiając się, jaka marka pojazdu stanie w naszym garażu. Musimy też podjąć ważną decyzję i postawić na diesla bądź samochód na gaz. Który z nich wybrać? Każdy z pojazdów ma swoje wady i zalety.

Paliwo kosztuje najwięcej

Większość z nas chciałaby jeździć jak najtaniej. Dlatego zastanawiamy się, z którym autem poniesiemy najmniejsze wydatki na paliwo. Jest to oczywiście gaz, zwany również LPG, będący mieszaniną propanu oraz butanu. Chociaż kosztuje dużo więcej, niż jeszcze kilka lat temu, to nadal jest najbardziej opłacalną opcją dla kierowców – mówi nasz rozmówca z Diesel Motor Service.

Cena oleju napędowego, którym zasilany jest silnik Diesla, zbliżyła się już do ceny paliwa. Ale czy powinniśmy zwracać uwagę jedynie na koszty jazdy?

Diesel mało pali

Chociaż cena oleju napędowego jest wyższa niż cena za gaz, Diesle mało palą, dlatego jazda nimi może okazać się bardziej opłacalna. O ile szanujemy nasz samochód i swoją jazdą nie doprowadzamy do powstawania awarii. Tym bardziej, że wszelkie usterki, które pojawiają się w silniku wysokoprężnym, są niezwykle kosztowne. A jeśli żyjemy i pracujemy w większym mieście i niezbyt często wyjeżdżamy, a do tego szybko ruszamy z czerwonego światła, bo zawsze nam się spieszy i chcąc nie chcąc jeździmy na niskich obrotach, bo korków nie da się przeskoczyć, awarii nie unikniemy.

Jeździsz dużo czy mało?

Diesel czy gaz? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest prosta. Dlatego musisz przemyśleć jedno podstawowe pytanie, a mianowicie jak często i jak daleko zamierzasz jeździć? Jeśli podróżowanie to część twojego życia i nie jeździsz jedynie po mieście, ale na dłużej wyprawy, śmiało wybieraj Diesla. Dużo zaoszczędzisz i będziesz mógł komfortowo się poruszać. Z kolei LPG będzie dobry dla osób, które stać na jednorazowy wydatek montażu instalacji gazowej albo zakupu takiego samochodu i chcą dzięki temu naprawdę dużo zaoszczędzić. Wybieraj mądrze, a poszukiwania auta będzie dla ciebie przyjemnością, nie katorgą.