Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie. Dlaczego warto zaufać specjalistom?

Tapicerka skórzana w samochodzie wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, by wyglądać dobrze. Nieodpowiednio konserwowana tapicerka zacznie wysychać i pękać. Ważne jest również odpowiednie czyszczenie, ponieważ niewłaściwe środki czyszczące mogą spowodować uszkodzenia lub odbarwienia skóry. Dlatego warto w kwestii pielęgnacji skórzanej tapicerki zaufać specjalistom.

Nie tylko zewnętrzne części naszego samochodu narażone są na zabrudzenia. Wnętrze samochodu również wymaga odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Skórzane tapicerki samochodowe wykonane są obecnie najczęściej ze skóry ekologicznej. Skóra syntetyczna wymaga jednak podobnej pielęgnacji, co jej naturalny odpowiednik. O tym, dlaczego warto oddać samochód ze skórzaną tapicerką w ręce profesjonalistów, opowie specjalista z firmy Estyma, zajmującej się kompleksowym myciem i pielęgnacją samochodów.

Skórzana tapicerka wymaga nawilżenia i odpowiednich środków czyszczących

Jeżeli nie do końca znamy się na środkach czyszczących odpowiednich do skórzanej tapicerki, możemy ją uszkodzić. Zbyt agresywne produkty myjące mogą spowodować nieusuwalne odbarwienia na skórze. Jaśniejsze plamy na tapicerce na pewno nie będą wyglądały estetycznie.

Również zbyt mocne szorowanie lub moczenie nie będzie dobre dla skórzanej tapicerki. Codzienne jest ona narażona na tarcie, dodatkowe zabiegi czyszczące mogą ją osłabić i prowadzić do spękań. Mokra tapicerka nie wyschnie bez odpowiedniej temperatury. Stanie się wówczas narażona na powstanie pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Należy jednak pamiętać, że tapicerki skórzanej nie wolno ani zbytnio przegrzać, ani przemoczyć.

Skóra wymaga również nawilżania. Jeśli doprowadzimy do nadmiernego wysuszenia, zacznie pękać i się kruszyć. Wówczas żadne zabiegi pielęgnacyjne nie pomogą w przywróceniu skóry do poprzedniego wyglądu.

Najlepsze metody prania i impregnowania tapicerek skórzanych

Ze skórzaną tapicerką w samochodzie należy obchodzić się ostrożniej niż z materiałową. Wykorzystywanie skóry naturalnej na tapicerki jest rzadkością. Jej syntetyczny odpowiednik, skóra ekologiczna, wymaga jednak podobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do czyszczenia używa się szczotki o miękkim włosiu. Skórzaną tapicerkę należy czyścić za pomocą delikatnych środków myjących o odpowiednim stężeniu – mówi specjalista. – Zbyt mocne stężenie może doprowadzić do uszkodzeń tapicerki, dlatego tak ważne jest, by pozostawić tę kwestię wykwalifikowanym pracownikom myjni – dodaje.

Dodatkowym sposobem na uniknięcie zabrudzeń jest proponowana przez specjalistów impregnacja skórzanej tapicerki. Tapicerkę pokrywa się dedykowanymi do tego środkami syntetycznymi lub naturalnymi na bazie wosków. Dzięki pokryciu jej specjalną powłoką nie wnika w nią brud ani woda. Tym samym zabezpieczona jest przed wysychaniem oraz pękaniem. Skóra jest gładka w dotyku i dłużej zachowuje nieskazitelny wygląd.

śr. ocena 5 / głosów 6