Co zrobić w sytuacji uszkodzenia kadłuba silnika?

Uszkodzenie kadłuba silnika to jedna z poważniejszych awarii, która może się przydarzyć nie tylko każdemu posiadaczowi auta, lecz również właścicielom sprężarek, motocykli, skuterów wodnych, quadów czy kosiarek. Chociaż jest to awaria dość groźna, nie wpadajmy w panikę. Kadłuby silników można bowiem ale regenerować albo wymienić. Sprawdźmy zatem, co zrobić w sytuacji uszkodzenia kadłubu silnika?

Postępowanie w przypadku uszkodzenia kadłuba silnika

Kadłub silnika stanowi jego zasadniczy element. Wykonany jest z żeliwa lub stopu aluminium oraz krzemu. Razem z głowicą stanowi obudowę dla układu korbowego oraz rozrządu silnika i umożliwia mocowanie cylindra do silników, które również mogą być już w nim odlane. Głowice z kolei służą do zamknięcia od góry przestrzeni roboczej cylindrów. Znajdują się w nich zawory oraz wałek rozrządu. Kadłub podzielony jest zazwyczaj na trzy części: blok cylindrowy, skrzynię korbową oraz podstawy, zamykającej skrzynię korbową. Kadłub silnika jest tak ważnym elementem całej konstrukcji również ze względu na to, że znajdują się w nim otwory przepływu oleju silnika oraz cieczy chłodzącej lub powietrza. Ponieważ podczas pracy mechanizmów silnikowych kadłub jest poważnie obciążony siłami ciśnienia gazów cylindra oraz siłami bezwładności jego ruchomych części, łatwo dochodzi do awarii oraz usterek, takich jak naprężenia oraz odkształcenia, w tym odkształcenia łożysk. Co zatem zrobić w sytuacji uszkodzenia kadłuba silnika?

Po pierwsze regeneracja

Regeneracja kadłubu silnika polega na wytaczaniu oraz honowaniu cylindrów o średnicy około 200 mm. Nowoczesne honownice pozwalają na uzyskanie pożądanych wymiarów z dokładnością co do 0,01mm, co gwarantuje prawidłowe rozprowadzanie oleju podczas pracy silnika. W przypadku uszkodzenia cylindrów, poddaje się je tulejowaniu, jeśli występują problemy z łożami głównych bloków oraz głowic, wykonuje się ich osiowanie. W ramach regeneracji wykonuje się także planowanie powierzchni przygłowicowej bloków do długości 900 mm. W zakres naprawy kadłubów silnika wchodzi także kontrola i naprawa otworów osadzenia tulei cylindrowych oraz otworów pod kołnierz tulei cylindrowych. U doświadczonego mechanika, na przykład z firmy Auto Moto Szlif z Bydgoszczy, wykonamy honowanie średnicy wewnętrznej tulei na wymiar nominalny, dokonamy kontroli tulejek pod wałek rozrządu, które w razie konieczności zostaną wymienione lub wytoczone. Fachowiec dokona także kontroli osiowości oraz naprawy poprzez honowanie gniazd osadzenia czopów głównych wału korbowego.

Wymiana

Jeśli uszkodzenie jest na tyle poważne, że kadłuba nie da się zregenerować, należy go wymienić. Można także pokusić się o wymianę całego silnika; wówczas będziemy mieć pewność, że auto w pełni odzyska dawną sprawność.

śr. ocena 2.6 / głosów 173