Co wpływa na koszty wypożyczenia samochodu?

Duża część osób dysponuje własnymi autami, jednak dużą popularnością cieszą się też wypożyczalnie samochodów. Jest to korzystne rozwiązanie np. dla osób podróżujących po innych regionach Polski, które decydują się na wykorzystanie alternatywnych środków transportu. Z tego rozwiązania korzystają również kierowcy, którym zepsuło się auto, a chcą szybko dotrzeć w wybrane miejsce. Jaki jest koszt wypożyczenia samochodu i od czego zależy? Sprawdź.

Koszt wypożyczenia samochodu

Koszt wypożyczenia samochodu – od czego zależy?

Ostateczny koszt wypożyczenia samochodu jest uzależniony od wielu, różnorodnych czynników. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • rodzaj auta – znaczenie ma nie tylko marka, ale też wielkość.

Ustalając cenę, wypożyczalnie kierują się pojemnością silnika, ale też liczbą miejsc siedzących. Za droższe modele uznaje się auta luksusowe i sportowe – wyjaśnia ekspert z firmy 24cars z Wrocławia,

  • długość wypożyczenia – firmy specjalizujące się w udostępnianiu pojazdów oferują atrakcyjniejsze warunki umowy w przypadku długoterminowego wynajmu. Wówczas koszt ponoszony za jeden dzień wynajmu jest niższy niż w sytuacji, gdy auto jest wypożyczane jedynie na dwa dni czy nawet kilka godzin,
  • termin wypożyczenia – jak w każdej branży, tak i w tej panują miesiące i okresy, w których występują wyższe ceny, np. okresy świąteczne, wakacyjne czy w okolicach ferii zimowych,
  • dodatkowe czynniki – na ostateczną cenę składać się mogą również godziny wypożyczenia czy oddania auta, miejsce jego użytkowania (poza granicami kraju) czy też wiele innych czynników, indywidualnie branych pod uwagę przez wypożyczalnię.

Co jeszcze może mieć wpływ na koszty wypożyczenia auta?

Decydując się na wypożyczenie samochodu, warto pamiętać, że koszty mogą różnić się w zależności od miasta. W dużych miejscowościach mogą być one znacznie tańsze niż w mniejszych. Wpływ na to ma przede wszystkim konkurencja. Chociażby w samej Warszawie jest kilkanaście wypożyczalni aut, które oferują usługi w tym zakresie, czego nie można powiedzieć o mniejszych miejscowościach. Dodatkowo w rejonach atrakcyjnych pod względem rekreacji wypożyczalnie również są popularniejsze, a z tego powodu ich ceny mogą być niższe.

Właściciele tego typu firm mogą brać pod uwagę również doświadczenie i wiek kierowcy czy też dodatkowe wyposażenie. Na to ostatnie składać się może GPS czy też fotelik dla dziecka – każdy takich dodatek wymaga poniesienia dodatkowych opłat.  Szacuje się jednak, że wypożyczenie auta kompaktowego na jeden dzień wynosi około 100 zł, a nieco większych modeli nawet 200 zł.

śr. ocena 0 / głosów 0