Charakterystyka bram garażowych rolowanych

Rodzaj bramy zamontowanej w otworze drzwiowymi garażowym ma niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia komfortu korzystania z pomieszczenia. Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań w tej kategorii są bramy rolowane. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować?

brama

 Czym jest brama rolowana – charakterystyka rozwiązania

Pod względem konstrukcji brama rolowana bardzo przypomina bramy segmentowe, które są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku – wyjaśnia specjalista firmy DarioW obu przypadkach pancerz bramy składa się z wielu poziomych, podłużnych paneli, połączonych ze sobą przy pomocy elastycznych łączeń. Różnicę stanowi fakt, że w przypadku bramy rolowane panele są bardzo wąskie i w momencie otwierania bramy zostają nawinięte na rolkę, znajdującą się nad wejściem wewnątrz garaży (w przypadku bramy segmentowej panele przesuwają się wzdłuż szyn umieszczonych pod sufitem).

Panele wykonywane są z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia tworzyw, takich jak profile aluminiowe, których wnętrze wypełniane jest materiałem izolującym, np. pianką poliuretanową, zapewniającą skuteczniejsze utrzymywanie temperatury wewnątrz garażu. Podobnie jak inne rodzaje współczesnych bram garażowych, również bramy rolowane mogą być wyposażony w system zdalnego otwierania, który jest wygodnym rozwiązaniem, np. w czasie ulewnego deszczu, kiedy nie chcemy opuszczać samochodu aby otworzyć bramę.

Zalety bram rolowanych

Bramy rolowane to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zamontowanie bram innego rodzaju, np. wspomnianych bram segmentowych bądź skrzydłowych. Przede wszystkim podczas otwierania nie zajmują one miejsca przed licem garażu. Jest to cecha bardzo przydatna w przypadku garaży ustawiony przed krótkim podjazdem, bowiem możliwe staje się otwarcie garażu nawet w sytuacji, gdy samochód podjedzie pod same drzwi – nie ma ryzyka uszkodzenia karoserii. Kolejna kwestia to oszczędność miejsca wewnątrz garażu. Bardzo częstym problemem dotyczącym bram segmentowych jest fakt, że szyny, po których przesuwają się panele w czasie otwierania bramy potrzebują wolne przestrzeni pod sufitem pomieszczenia – mogą one wtedy kolidować z innymi instalacjami, np. przewodami elektrycznymi bądź przewodami klimatyzacji. Brama rolowana ma dużo mniejsze wymagania, bowiem mechanizm umieszcza się nad samymi drzwiami, sufit pozostaje wolny. Warto zwrócić również uwagę na bardzo dobre parametry izolacyjne bram garażowych – pancerze bramy znajduje się od wewnętrznej strony wejścia i jest od niego nieco szerszy, dzięki czemu ogranicza się ucieczkę ciepła z garażu.

śr. ocena 5 / głosów 3