Cechy dobrego serwisu turbosprężarek

Turbosprężarki, zwane popularnie turbinami, to często spotykane wyposażenie samochodów wielu marek. Urządzenie pozwala na uzyskanie większej mocy silnika i, aby funkcjonowało prawidłowo, powinno być poddawane okresowym przeglądom, a w razie potrzeby regeneracji. Najlepiej zrobić to w zaufanym serwisie zajmującym się turbosprężarkami. Jak wybrać najlepszy punkt naprawczy?

dobry serwis sprężarek

Rozpoczęcie stosowania turbosprężarek w samochodach osobowych, szczególnie wyposażonych w silnik Diesla, pozwoliło podnieść sprawność i moc ich silników. To bardzo pożyteczne urządzenie można znaleźć w wielu pojazdach, ponieważ obecnie takie rozwiązanie techniczne stosowane jest na masową skalę. Działanie turbin ma wiele zalet, jednak z punktu widzenia kierowcy, jest to dodatkowy element, który może ulec awarii. Gdzie naprawić uszkodzoną turbosprężarkę? Czym powinien charakteryzować się dobry serwis?

Najczęstsze awarie turbosprężarek

Zapytaliśmy pracownika firmy Auto-Szlif Sprawka z Częstochowy, jakie są najczęstsze przyczyny usterek turbin. Według niego przede wszystkim wielu z nich można uniknąć, poddając te urządzenia regularnym przeglądom i regeneracji. Niestety sporo kierowców o tym zapomina, czego skutkiem są awarie mechaniczne. Przeważnie ich naprawa nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga wymiany całej części.

Do najczęściej występujących usterek należy zniszczenie łożysk w wyniku niewystarczającego smarowania. Aby ruchome części mogły płynnie poruszać się względem siebie, niezbędna jest odpowiednia ilość substancji smarującej. Jeśli jej zabraknie, łożyska mogą się zatrzeć i wymagają wymiany.

Kolejnym powodem szwankującej turbiny może być uszkodzenie koła kompresji, co jest wynikiem wyżej wymienionych zaniedbań. Koło luzuje się i ociera o inne elementy, w wyniku czego niszczy się. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zablokowania koła lub jego pęknięcia. Wtedy niezbędna jest poważniejsza naprawa.

Turbina może ulec przegrzaniu w wyniku zbyt niskiego poziomu oleju lub mogą dostać się do jej wnętrza ciała obce, takie jak elementy filtra powietrza. Wirujące cząstki uszkadzają elementy turbosprężarki, prowadząc do jej awarii.

Cechy godnego zaufania serwisu turbosprężarek

Jeśli jedna z powyższych awarii przytrafiła się właśnie Tobie, niezbędne jest oddanie pojazdu do warsztatu mechanicznego. Jak wybrać najlepszy? Główną cechą dobrego serwisu sprężarek jest fachowe podejście pracowników do wykonywanej pracy. Najlepiej wybrać taki zakład, który specjalizuje się w turbosprężarkach. Wtedy masz pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

Przy wyborze odpowiedniego punktu naprawczego warto kierować się rekomendacjami innych kierowców. Jeśli nie masz możliwości zasięgnięcia porady osobiście, spróbuj poszukać polecanego warsztatu na forach internetowych.

śr. ocena 5 / głosów 1