Cechy dobrego instruktora nauki jazdy

Zadanie, jakie stoi przed instruktorem nauki jazdy, nie należy do łatwych. Wymaga ono bowiem wielu umiejętności praktycznych, fachowej wiedzy teoretycznej oraz – co niezwykle istotne, a niestety wciąż jeszcze pomijane w wielu ośrodkach nauki jazdy – odpowiedniego podejścia pedagogicznego. Jaki zatem powinien być dobry instruktor nauki jazdy? Jakimi cechami powinien się wyróżniać?

Doskonała znajomość przepisów prawa drogowego

Prowadzenie samochodu i poruszanie się po drogach wymaga znajomości przepisów prawa drogowego. Dobry instruktor nauki jazdy powinien zatem doskonale orientować się w obowiązującym na polskich drogach prawie – zarówno w teorii, jak i w praktyce. I co bardzo ważne z punktu widzenia nauczania, instruktor powinien umieć przekazać swoją wiedzę na ich temat w sposób, który jest przystępny dla kursanta. Dlatego też dobrym instruktorem nauki jazdy może być jedynie osoba, mająca predyspozycje do przekazywania wiedzy i udzielania wskazówek w celu praktycznego jej wykorzystania.

Ponadto, z uwagi na to, że przepisy ulegają zmianom oraz modyfikacjom, dobry nauczyciel ma obowiązek śledzić je wszystkie na bieżąco i wprowadzać w życie.

Dobry instruktor nauki jazdy to wprawny i doświadczony kierowca

Poruszanie się samochodem po drogach, poza znajomością przepisów, wymaga naturalnie odpowiednich umiejętności praktycznych. I tutaj, podobnie, jak to ma miejsce w przypadku wiedzy teoretycznej, dobry instruktor nauki jazdy powinien być za pan brat z tajnikami prowadzenia auta. Dodatkowo powinien wyróżniać się wysoką kulturą jazdy i doświadczeniem na drodze. Polskie prawo mówi, że instruktorem nauki jazdy może zostać kierowca, który posiada prawo jazdy od minimum 3 lat. Dla jednych 3 lata to długi okres czasu, dla innych niekoniecznie. Jednak to, co jest istotne w przypadku instruktorów, to ilość zgromadzonych w tym czasie doświadczeń. I na to raczej należałoby zwracać tutaj uwagę – wyjaśnia nasz rozmówca z Ośrodka Szkolenia Kierowców Manewr we Wrocławiu.

Jak widać, to rozmiar wiedzy, umiejętności oraz praktyki decydują o tym, czy dana osoba może być dobrym instruktorem nauki jazdy.

Skuteczny nauczyciel – czyli jakie umiejętności powinien posiadać dobry instruktor nauki jazdy?

Dobry instruktor nauki jazdy, oprócz tego, że powinien być wyśmienitym kierowcą i dobrze znać przepisy prawa drogowego, musi być również dobrym pedagogiem. Co to oznacza w praktyce?

Otóż dobry nauczyciel to taki, który potrafi do swoich uczniów podchodzić w sposób indywidualny. Każdy kursant jest bowiem inny, a drogi, mechanizmy aut czy przepisy są takie same. Wbrew pozorom, przekazywanie wiedzy teoretycznej oraz nauczanie właściwych umiejętności jest niełatwą sztuką. Wymaga dużych pokładów cierpliwości i zdolności do akceptacji różnych poziomów umiejętności u swoich uczniów.

Jednym słowem – dobry instruktor nauki jazdy to taki, który jest w stanie skutecznie przygotować do zdania egzaminu, a następnie do prowadzenia samochodu na drodze, różnych kursantów, bez względu na ich wiek, poziom zaawansowania czy umiejętności uczenia się.

śr. ocena 5 / głosów 5