Metody zagospodarowania wody deszczowej

Rzadko sobie to uświadamiamy, jednak woda, tak powszechna w naszym życiu, jest jednym z najcenniejszych surowców na Ziemi – bez niej nasze przeżycie byłoby zupełnie niemożliwe. Wiele osób bagatelizuje te kwestię, twierdząc, że przecież blisko 70% powierzchni planety to woda. Jest to prawda, jednak zarazem pomija się kwestię, że zaledwie 2% wody nadaje się do spożycia i użytku – resztę stanowi woda słona. Dlatego tak ważne jest rozsądne gospodarowanie dostępnymi zasobami, w tym wodą deszczową.

Dlaczego warto zainwestować w gospodarkę wodą deszczową?

Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki nie jest trendem nowym – już w bardzo dawnych czasach wykorzystywaną ją w celach higienicznych, np. przy praniu. Dlaczego? Żeby to wyjaśnić należy rozróżnić dwa pojęcia – wody twardej oraz wody miękkiej. Różnica między nimi tkwi w zawartości rozpuszczalnych soli np. wapnia, magnezu. Im wyższe stężenie soli tym większe napięcie powierzchniowe, a im wyższe napięcie powierzchniowe, tym gorzej woda zwilża powierzchnie. Woda twarda, zawierająca duże ilości soli wymaga zmiękczenia przy użyciu mydła, które obniża napięcie powierzchniowe i ułatwia mycie. Jak to się ma do deszczówki? Woda deszczowa naturalnie zawiera dużo mniejsze ilości soli, niż woda wodociągowa, rozpuszczone w niej środki piorące łatwiej się pienią i mają większą skuteczność. Woda deszczowa może być z powodzeniem wykorzystana do prania, mycia samochodu, mycia powierzchni domowych, a także w innych celach sanitarnych Jej wykorzystanie znacząco przyczynia się również do obniżenia rachunków za wodę. Ponadto inwestowanie w systemy gospodarowania wodą deszczową pozwalają zabezpieczyć posesję przed zalaniem przy dużych opadach jeśli nie ma możliwości odprowadzenia jej do kanalizacji lub wchłonięcia przez glebę.

Metody gospodarowania wodą deszczową

Przyjęte metody zagospodarowania deszczówki w dużej mierze zależą od właściwości gleby i wielkości działki. Jeśli grunt jest chłonny, wystarczy ją odprowadzić na kilka metrów od ścian budynku i fundamentów. W sytuacji, gdy grunt jest słabo przepuszczalny, rozsądną opcją jest umieszczenie w gruncie drenaży, czyli perforowanych rur, których zadaniem jest rozprowadzanie spływającej wody deszczowej w glebie. Alternatywą są również skrzynki rozsączające, które gromadzą wodę i stopniowo rozsączają je w gruncie. Jeśli zależy nam nie tylko na zabezpieczeniu działki przed obfitymi opadami, powinniśmy zainteresować się systemami zagospodarowania wody deszczowej znajdującymi się w ofercie firmy Frukko. Składają się one z trzech głównych elementów – montowanego w gruncie polietylenowego zbiornika, którego monolityczna konstrukcja jest gwarancją znakomitej wytrzymałości i szczelności; znajdujące się w zbiorniku pompy zanurzeniowej oraz wychodzącego na powierzchnię gruntu złącza do węża ogrodowego. System ten umożliwia pobieranie wody deszczowej ze zbiornika i wykorzystanie jej w celach sanitarnych lub do podlewania ogródka.