Metody odgrzybiania klimatyzacji

Szczęśliwi posiadacze samochodów z klimatyzacją przynajmniej raz do roku powinni wykonać jej przegląd połączony z wymianą filtra kabinowego. Klimatyzacja to ogromny komfort dla kierowcy i pasażerów: schładza i osusza powietrze w czasie upałów, a w czasie deszczu dodatkowo pozwala szybko usunąć parę wodną, osadzającą się na wewnętrznych szybach. Bardzo istotna jest systematyczna dezynfekcja, potocznie nazywana odgrzybianiem klimatyzacji. Jakie są dostępne metody?

Wiosenny przegląd

O klimatyzacji często przypominamy sobie dopiero wiosną, kiedy rosnąca temperatura zaczyna nam doskwierać w czasie jazdy. Zdarzają się kierowcy, którzy nie zdają sobie sprawy, że klimatyzację powinniśmy uruchamiać o każdej porze roku, nawet zimą – mówi nam przedstawiciel serwisu “Auto Perfekt” Mulak z Lublina.

Przynajmniej raz w tygodniu należy włączyć schładzanie przynajmniej na pięć, dziesięć minut. Dlaczego? Ponieważ zależy nam na tym, by w układzie był obieg czynnika schładzającego wraz z olejem. To one smarują kompresor, który po czasie może przestać działać. Co więcej, jeśli klimatyzacja nie jest uruchamiana przez długi czas, zanieczyszczenia, które osadzają się na parowniku, zaczynają gnić. Sprzyja to rozmnażaniu się bakterii i grzybów, dlatego właśnie dezynfekcję klimatyzacji nazywamy odgrzybianiem. Przegląd klimatyzacji należy przeprowadzać systematycznie. Mechanik sprawdzi, jaka jest jej wydajność oraz czy schładza powietrze do oczekiwanej temperatury. Po ustawieniu klimatyzacji na maksymalne chłodzenie, temperatura wewnątrz powinna wynosić 8-10°C. Jeśli tak nie jest, urządzenie nie jest w pełni sprawne.

Odgrzybianie klimatyzacji

Bakterie i drobnoustroje, które dostają się do wnętrza samochodu przez kratki nawiewu, mogą powodować dyskomfort, ponieważ pojawia się nieprzyjemny zapach. Duża ilość tych niechcianych gości może być niebezpieczna dla podróżujących. Czyszczenie klimatyzacji jest więc niezbędne. Istnieje kilka popularnych metod dezynfekcji klimatyzacji. Sposób mechaniczny, rzadko stosowany, polega na bezpośrednim czyszczeniu parownika. Może być to zabieg uciążliwy, ponieważ wiąże się z demontażem kilku części, by wyjąć parownik. Popularniejsza jest metoda chemiczna. Środek chemiczny aplikowany jest za pomocą rurki skraplacza do wnętrza układu wentylacji. Proces trwa 10-15 minut, następnie musimy odczekać kolejny kwadrans, by środek mógł zacząć działać. Kolejna metoda to ozonowanie. Mechanik wkłada urządzenie zwane ozonatorem do kabiny auta, uruchamia silnik, włącza ozonator i wentylator, przy obiegu wewnętrznym powietrza. Proces trwa 30-40 minut. Najnowsze, stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie to oczyszczanie wnętrza auta z grzybów i bakterii za pomocą urządzenia wytwarzającego ultradźwięki. Ultradźwięki zmieniają płyn dezynfekujący w mgłę, która przedostaje się do parownika i usuwa zanieczyszczenia. Poza odgrzybianiem nie należy zapominać o wymianie filtra kabinowego i uzupełnianiu czynnika chłodzącego. To zapewni nam komfort jazdy przez cały rok.