Materiały do lutowania – co do nich zaliczamy?

Lutowaniem określa się jedną z metod łączenia materiałów z wykorzystaniem dodatkowego składnika, jakim jest lut. To jeden z popularniejszych sposobów łączenia dwóch metalowych elementów. Prawidłowo przeprowadzony proces gwarantuje stabilność, trwałość i estetyczne wykończenie. Do wykonania lutowania wystarczy niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenie zwane lutownicą lub palnikiem do lutowania.

Rodzaje materiałów do lutowania

Wśród dostępnych na rynku materiałów do lutowania można znaleźć takie, które są przystosowane do łączenia miedzi, aluminium, stali, mosiądzu, cynku oraz wielu innych metali i ich stopów. Ze względu na ich charakter profesjonaliści wyróżniają materiały lutownicze miękkie, których temperatura topnienia nie przekracza 450 stopni Celsjusza oraz materiały twarde, których temperatura topnienia przekracza tę granicę.

Lutowanie miękkie wykorzystywane jest najczęściej w elektronice. Wówczas stosuje się spoiwa ze stopów cyny, bizmutu, antymonu oraz niewielkich ilości metali, które pozwalają na dokładne połączenie nawet niewielkich i delikatnych elementów. Materiały lutownicze tego typu są dostępne w postaci drutów, pałeczek, płytek lub proszku, który świetnie sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Z kolei lutowanie twarde jest zarezerwowane dla materiałów takich jak: węgliki spiekane, stal węglowa, złoto, srebro, nikiel, miedź, mosiądz oraz brąz. Ten rodzaj lutowania, przez wzgląd na wysoką temperaturę, wiąże się z użyciem specjalistycznych narzędzi i elementów ochrony. Przed przystąpieniem do działania warto posiadać doświadczenie w pracy z lutownicą, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Lutowanie a spawanie – czym się różnią?

W odróżnieniu od spawania, które jest równie popularną techniką obróbki metali, lutowanie nie narusza struktury elementów przeznaczonych do połączenia.

Podczas lutowania nie można zapomnieć o zasadniczej roli topnika lutowniczego. Topnik jest substancją niemetaliczną, która w tym procesie zapewnia wymagane nawilżenie i rozpływanie się lutu na materiale. Tylko dzięki zastosowaniu topnika i odpowiedniego rodzaju lutu możliwe jest skuteczne połączenie ze sobą metalowych elementów – wyjaśnia pracownik sklepu Geneza, zajmującego się sprzedażą niezbędnych materiałów izolacyjnych takich jak złączki, zawory, materiały PCV a także materiały do lutowania.

Podczas tego procesu, tak jak w przypadku standardowego spawania, możliwe jest łączenie tych samych materiałów, na przykład miedzi z miedzią, stali ze stalą, ale także materiałów różnoimiennych, co znacząco rozszerza spektrum zastosowań lutownicy. W przeciwieństwie do spawania, dzięki lutowaniu można osiągnąć inny wygląd spoiny, znacznie bardziej estetyczny. Lutownica umożliwia także łączenie ze sobą małych i cienkich elementów, niemożliwych do połączenia w innym procesie.

Odpowiednio dobrany lut oraz specjalistyczny sprzęt gwarantują sukces przy każdej próbie połączenia dwóch metalowych elementów. Aby dobrze przygotować się do pracy z lutownicą, warto jednak zasięgnąć informacji od specjalistów. Dzięki temu proces lutowania przebiegnie jeszcze sprawniej i bezpieczniej, a przede wszystkim – pomyślnie.

śr. ocena 0 / głosów 0