Maszyny pakujące. Zasady działania i zastosowanie

Rozwój techniki oraz rozwój przemysłu spowodował, że konieczne stało się poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań. Również przy pakowaniu, głównie z racji wzrastającej liczy towarów i konieczności ich dostarczenia w nienaruszonym stanie. Stosowane dzisiaj maszyny pakujące spełniają najwyższe standardy. W jaki sposób działają i jakie jest ich zastosowanie?

Sposób działania maszyn pakujących

Zasada działania maszyn pakujących zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Pierwsze z nich, czyli pionowe maszyny pakujące, przede wszystkim służą do pakowania produktów pylistych oraz kawałkowych, granulatów, mrożonek, produktów płynnych czy past. Są bardzo proste w obsłudze, a to tego niezwykle wydajne. Mogą pracować w trybie ciągłym bądź w trybie start/stop. Produkty pakują w płaskie torby bądź saszetki ze zorientowanej pionowo, umieszczonej w maszynie folii. Maszyny pionowe są w stanie stworzyć około 55 opakowań w ciągu jednej minuty. W takich urządzeniach bardzo istotny jest system bezpieczeństwa, umożliwiający kontrolę jego działania. Jeśli chodzi o maszyny poziome, są one jeszcze szybsze, dlatego gwarantują masową produkcję opakowań. Mają prostszą konstrukcję, aniżeli maszyny pionowe i służą do pakowania różnego rodzaju produktów, nawet płynów. Pakują zarówno w torby płaskie, jak i stojące, z zamknięciem strunowym, zakrętką czy zaworkiem.

Zastosowanie maszyn pakujących

Maszyny pakujące wykorzystywane są głównie przez firmy zajmujące się produkcją masową – mówi nasz rozmówca z firmy Polpak.

Bez nich nie mogłaby skutecznie działać, dlatego z powodzeniem używa specjalistycznych urządzeń, służących do pakowania różnego rodzaju produktów. Maszyny często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę i pozwalają np. formować bardzo wygodne torby stojące. Co ważne, dzięki nim praca staje się bardzo wydajna, ponieważ pozwalają stworzyć nawet 180 opakowań na minutę, również drukując na nich daty przydatności do użytkowania bądź do spożycia.