Jaki serwer wybrać do małej firmy?

Serwer w każdej firmie to ważna inwestycja. Jeżeli działalność gospodarcza wykorzystuje dane, to musi je gdzieś przechowywać. To jest zadanie serwerów: przechowywać, chronić i udzielać szybkiego dostępu do danych. Czy w każdej firmie potrzebny jest serwer, nawet w małej?

Jak wybrać serwer?

Na początku należy określić potrzeby jakie ma firma, wymagania względem serwera oraz budżet jaki można wydać na serwer. Następnie przeszukać rynek w poszukiwaniu informacji o serwerach. Do małych firm dedykowane są serwery tower, czyli te występujące w obudowie przypominającej komputer stacjonarny. Jeżeli zdecydujemy się na taki typ serwera, nie trzeba będzie inwestować w szafy serwerowe i tym samym stworzenie serwerowni. Tower możemy postawić w biurze lub jakimkolwiek pomieszczeniu z dostępem do internetu. Inaczej niż serwery typu rack, które należy umieścić w specjalnych szafach serwerowych, a to rodzi dodatkowe koszty.

Parametry serwera to najważniejsza kwestia. Wydajny procesor, duża ilość pamięci, dostępność administratorów do kontroli serwerem oraz ochrona danych. To podstawowe wymagania jakie należy obrać względem serwera dla firmy. Dadzą one pewność szybkiego dostępu do danych, dużej ilości miejsca na nie oraz ochrony. Mała awaryjność natomiast zmniejszy koszty związane z utrzymaniem serwera.

Jakie parametry mają serwery dla małych firm?

Na przykładzie dwóch serwerów dedykowanych dla małych przedsiębiorstw, przedstawimy parametry, jakie należy wymagać i jakich szukać na rynku.

Serwer Dell T340:

  • Procesor Intel Xeon E-2100 (gwarancja zwiększenia wydajności o 50%),
  • Możliwość instalacji 8 dysków SAS, SATA, SSD lub NLSAS,
  • Dysk SATA połączony z PERC (kontroler sprzętowy) z 2GB pamięci cache,
  • Trzy zasilacze, które eliminują awaryjne wyłączenie serwera.

Serwer Dell T640:

  • Dwa procesory Intel Xeon Scalable Processors (28 rdzeni na jedną jednostkę obliczeniową),
  • Możliwość instalacji 3TB pamięci cache,
  • 8 dysków PCIe NVMe,
  • 18 zatok na dyski 3.5” lub 32 na dyski 2.5”
  • Kontroler RAID H740P (8GB pamięci cache).

Zarówno T340, jak i T640 doskonale odnajdą się w przestrzeni małej firmy. Wysokie parametry, wydajność i ochrona danych zapewnią firmie sprawne funkcjonowanie. Dlatego są najczęściej polecanymi serwerami dla małych firm na rynku. Dodatkowo obudowa tower sprawia, że w przypadku rozwoju firmy, można umieścić go w dużych serwerowniach oraz mniejszych oddziałach firmy. Parametrami nie odbiegają od najlepszych serwerów rackowych, równocześnie dając mniejszym firmom spokój i pewność bezpieczeństwa danych.

śr. ocena 5 / głosów 58