Jak wykonać siłownik hydrauliczny według wzoru lub szkicu?

Siłowniki hydrauliczne to podstawowe elementy pracujące w układach hydraulicznych. Stosowane są powszechnie w ciężkich pojazdach, maszynach i urządzeniach. Siłowniki hydrauliczne pracują pod dużymi obciążeniami i jak większość urządzeń wymagają właściwej konserwacji i napraw. Zdarza się, że wypracowany siłownik podlega wymianie. Wówczas możliwe jest wykonanie nowego siłownika hydraulicznego. Warto przeczytać, jak tego dokonać na podstawie rysunku lub według wzoru.

silowniki hydrauliczne produkcja jednostronne dwustronne

Jak jest zbudowany i jak działa siłownik hydrauliczny?

Siłowniki hydrauliczne nazywane są inaczej silnikami hydrostatycznymi lub cylindrami hydraulicznymi. Budowa siłownika zależy od jego rodzaju. Najczęściej składa się tłoku (rzadziej z nurnika lub membrany) otoczonego uszczelką, której zadaniem jest ochrona przed wydostawaniem się cieczy hydraulicznej. Tłok pracuje w cylindrze i połączony jest z tłoczyskiem. Ważnymi elementami są także pokrywa czołowa (dławica), pokrywa tylna (stopa) i elementy prowadzące. Pracą siłownika sterują rozdzielacze hydrauliczne.

„Pod wpływem zwiększonego ciśnienia – tłumaczy specjalista firmy SIŁOVEX, która specjalizuje się w naprawach siłowników hydraulicznych – ciecz robocza oddziałuje na tłok. Ten zaczyna się poruszać i przekazuje energię na tłoczysko. Tłoczysko podłączone jest zazwyczaj do ramienia maszyny lub urządzenia. W ten sposób ciśnienie zamienia się w ruch posuwisto-zwrotny. Zgodnie z prawem Pascala wielkość siły wytarzanej przez siłownik jest iloczynem ciśnienia cieczy i powierzchni tłoka. Warto zaznaczyć, że występuje kilka rodzajów siłowników – jednostronnego i dwustronnego dziania, z obustronnymi tłokami, siłowniki wahadłowe i teleskopowe”.

Jak przebiega produkcja nowego siłownika hydraulicznego?

W przypadku niedomagań siłownika należy poddać go regeneracji. Czasami, ze względu na znaczne uszkodzenia lub zużycie nie jest ona możliwa. Wówczas pozostaje wykonanie nowego siłownika hydraulicznego od postaw. Na rynku funkcjonują rzetelne i doświadczone firmy podejmujące się takich zadań. Dysponują one rozbudowanym parkiem maszynowy, który umożliwia odtworzenie siłownika hydraulicznego na podstawie wzoru lub według rysunku technicznego i specyfikacji dostarczonej przez klienta, a także wykonanie siłownika będącego częścią nowego projektu.

Produkcję nowego siłownika prowadzi się za pomocą nowoczesnych technologii. Wykorzystuje się materiały spełniające żądane wymagania, przede wszystkim odpowiedniej jakości stali, która zagwarantuje niezawodne i bezpieczne działanie urządzenia. Poszczególne elementy wykonuje się na obrabiarkach CNC, zapewniających idealną precyzję i powtarzalność. Wytoczone elementy poddaje się kolejnym obróbkom. W głowicy cylindra i na zewnętrznej części tłoka nacina się rowki, w których umieszcza się zestaw uszczelek. Będą one zapobiegać wydostawaniu się płynu hydraulicznego oraz zabezpieczać dostawaniu się zanieczyszczeń do cylindra. Głowicę i tłok łączy się z tłoczyskiem i zamyka w tulei cylindra, w której wcześniej zamontowano końcówkę do podłączenia przewodu hydraulicznego. Całość montuje się i skręca z odpowiednią siłą.

Wykonanie siłownika hydraulicznego wymaga dużej dokładności i specjalistycznych maszyn do obróbki metali. Podejmują się tego firmy doświadczone i mające dostęp do nowoczesnych technologii. W innym wypadku efekt może być niezadowalający i groźny zarówno dla urządzenia, jak i dla pracujących ludzi.

śr. ocena 5 / głosów 3