Wady i zalety oświetlenia LED

Lampy LED zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Swoją karierę zaczynały jako lampy o zastosowaniu dekoracyjnym. Obecnie stanowią najbardziej zaawansowaną w sprzedaży technologię oświetlenia, stopniowo zajmującą coraz większą część rynku obok powszechnie już stosowanych świetlówek. Jak każda nowinka technologiczna posiadają one jednak swoje zalety oraz wady.

oswietlenie led

Zalety oświetlenia LED

Lampy LED posiadają wiele plusów, które stawiają je ponad świetlówkami, halogenami i tradycyjnymi żarówkami wolframowymi. Najważniejsze z nich to:

  • Bardzo wysoka efektywność, czyli sprawność w przetwarzaniu prądu elektrycznego na światło. W przypadku żarówek starego typu wartość ta waha się w granicach od 5 do 10% – oznacza to, że większość energii marnowana jest na produkcję ciepła. Diody LED osiągają efektywność na poziomie od 80 do 95%.
  • Długa żywotność – czas przydatności lampy LED wynosi średnio 50 tysięcy godzin, a więc ponad 5,5 roku. Jest to 25 razy dłużej, niż żarówka.
  • Możliwość sterowania światłem – bardziej zaawansowane systemy oświetleniowe pozwalają użytkownikowi na zmianę natężenia światła i temperatury barwowej w zależności od indywidualnych preferencji oraz aktualnych potrzeb. Sterowanie lampą odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej.
  • Bezpieczeństwo – diody LED wytwarzane są z użyciem technologii bezpiecznych dla zdrowia oraz środowiska naturalnego, nie zawierają szkodliwych substancji takich jak rtęć
  • Wytrzymałość na uderzenia i wstrząsy
  • Krótki czas włączania – lampy LED uruchamiają się w ciągu mikrosekund od włączenia dopływu prądu, podczas gdy świetlówki do osiągnięcia pełnej jasności czasem wymagają kilku sekund.

Wady lamp LED

Lampy LED nie są jednak pozbawione wad. Oto kilka z nich:

  • Wysoka cena – pojedyncze diody LED to wydatek od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych, suma ta uzależniona jest w przede wszystkim od parametrów lampy oraz marki producenta. Najbardziej zaawansowane lampy ze sterowaniem mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że żywotność jednej lampy LED to od kilkunastu do kilkudziesięciu zwykłych żarówek.
  • Temperatura barwowa i odwzorowanie kolorów – jeśli decydujemy się na lampy LED pozbawione systemu sterowania, powinniśmy przeczytać ich specyfikację, szczególną uwagę poświęcając temperaturze barwowej i odwzorowaniu kolorów. Temperatura barwowa w granicach 5000-6500 K to światło podobne do światła słonecznego w trakcie dnia, spędzanie przy takim oświetleniu wieczorów będzie bardzo niekomfortowe dla naszego organizmu.

Szeroki wybór lamp LED znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Supervolt.