W jaki sposób działają sieci kablowe?

Sieć kablowa jest to sieć telekomunikacyjna, która umożliwia korzystanie z wielu usług, takich jak radio, telewizja, internet czy telefon. Na rynku istnieje kilka różnych technologii, które mogą nam dostarczać telewizję. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej, czym jest sieć kablowa i co dokładnie może nam zaoferować.

Charakterystyka sieci kablowej

Sieć kablowa realizowana jest przy użyciu techniki hybrid fibre-coaxial (HFC), czyli hybrydowej sieci korzystającej z medium światłowodowego i koncentrycznych kabli sygnałowych różnego rodzaju. W starszych rozwiązaniach stosowanych np. w blokach mieszkalnych była to antena zbiorcza. Charakterystyczną cechą telewizji kablowej jest możliwość odbierania maksymalnie 94 kanałów. Dzieje się tak, ponieważ sieć kablowa wykorzystuje do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz, a każdy program zajmuje 8 MHz. W standardzie PAL D/D, D1. Dlatego wadą tego rozwiązania jest ograniczona ilość kanałów, jaka może działać na kablu koncentrycznym.

Zalety kablówki w stosunku do telewizji satelitarnej

Główną zaletą kablówki jest to, że burze, wichury i wszelkie inne niekorzystne warunki atmosferyczne nie zakłócają sygnału. Pod tym względem góruje ona nad telewizją satelitarną, której sygnał zależny jest od przeszkód, jakie występują między operatorem a odbiorcą. Jest to szczególnie ważne, gdy na podstawie technologii sieci kablowej mamy w domu telewizję, internet, radio i telefonię. Poza tym telewizja kablowa nie potrzebuje dekodera i anteny tak, jak telewizja satelitarna. Operatorzy telewizji kablowej po prostu dostarczają sygnał bezpośrednio do odbiornika przy użyciu odpowiedniego kabla. Większość osiedli w różnych miejscowościach jest okablowana i to przeważnie przez kilku dostawców.

Nowe rozwiązania dostępne na rynku

Współczesna technologia pozwala znacząco rozwijać telewizję i łączyć ją z innymi usługami dostarczanymi za pomocą sieci kablowych. Nowością na rynku jest tak zwana kablówka 3 generacji, czyli w pełni cyfrowa, interaktywna telewizja HD. Z jednej strony umożliwia ona uzyskanie bogatego wyboru kanałów przy cyfrowej jakości obrazu i dźwięku, a z drugiej oferuje dostęp do usług interaktywnych. Specjalista pracujący w telewizji kablowej JAMBOX mówi:

Nasza platforma multimedialna współpracuje z operatorami ISP, którzy są zewnętrznymi dostawcami internetu z całej Polski. Z kolei idealny sygnał telewizji i odbiór bez zakłóceń wynika z szybkiej ilości przesyłania danych przez łącza światłowodowe platformy IPTV.

śr. ocena 5 / głosów 5