Ochrona kabli – oploty poliestrowe

Kable zasilające urządzenia elektryczne nie są wieczne. Można wydłużyć ich żywotność, stosując różnorodne metody ochrony kabli. Niektóre z nich ułatwią także porządkowanie przewodów. Jednym z takich zabezpieczeń są oploty poliestrowe (PET). Jakie są ich rodzaje, zastosowania i właściwości? Poznaj poliestrowe oploty do kabli – przydadzą się w domu i garażu, w firmie i na budowie!

Oploty poliestrowe -ochrona kabli

Właściwości poliestru i oplotów PET

Poliester zalicza się do polimerów i jest tak wszechstronny, że towarzyszy nam na każdym kroku. Wykonuje się z niego różnego rodzaju tkaniny (w tym przeznaczone na oploty kabli, którym przyjrzymy się dalej), a także butelki na napoje niealkoholowe.

Największą zaletą PET jest jego trwałość przy zachowaniu niewielkiej masy, a w przypadku cienkich włókien – wysoka elastyczność. To właśnie ta ostatnia cecha zadecydowała o tym, że poliester znalazł zastosowanie jako materiał na oploty do kabli. Giętkość oplotu poliestrowego pozwala swobodnie manewrować przewodem, a jednocześnie wzmocnić go i zabezpieczyć – zaznacza specjalista ze sklepu Porzadekwkablach.pl.

Rodzaje oplotów poliestrowych do kabli

Osoby, które chcą podnieść ochronę mechaniczną i termiczną kabli stosowanych w domu, garażu, warsztacie czy firmie, mogą wybierać spośród kilku rodzajów oplotów poliestrowych. Różnią się one przede wszystkim typem splotu i jego grubością. Wyróżniamy m.in.:

  • oploty PET rozciągliwe,
  • oploty PET gęstotkane,
  • oploty PET Special Strong.

Produkty te są dostępne w różnych średnicach, kolorach i wzorach. Pozwala to stosować oploty kabli nie tylko jako ich ochronę, ale też znakowanie. Odróżniające się oploty sprawią, że nawet tam, gdzie potrzeba wielu przewodów, zawsze łatwo znajdziesz ten właściwy.

Rozciągliwe oploty poliestrowe rozciągają się podczas nakładania, a następnie kurczą, ściśle przylegając do chronionego kabla. Są bardzo łatwe w aplikacji, a ich wysoka elastyczność sprawia, że zabezpieczają zarówno przewód, jak i złącze. Rozciągliwy oplot poliestrowy o średnicy 3 mm dopasuje się do elementów w zakresie od 2,4 do 6 mm. Może pracować w temperaturach od -75°C do 125°C, a topi się dopiero w 230°C. Jest samogasnący. Stanowi ochronę nie tylko mechaniczną, ale też przeciwogniową. Przy tym wszystkim jest bardzo tani.

Mniej rozciągliwe, za to ściślej pokrywające kabel są oploty gęstotkane. Sprawdzą się one tam, gdzie potrzebny jest wyższy poziom ochrony mechanicznej. Zabezpieczają kable przed przetarciem, wydłużają ich żywotność. Idealne do często używanych kabli.

Jeszcze lepsze zabezpieczenie stanowią oploty Special Strong, które wyróżniają się owalnym przekrojem włókien poliestrowych. Taka budowa zapewnia nieporównywalną z innymi rodzajami oplotów odporność mechaniczną przy zachowaniu elastyczności. Stanowią tańszą i łatwiejszą w naciąganiu, a przy tym porównywalnie wytrzymałą alternatywę dla węży ochronnych. Oplot o średnicy 19 mm będzie odpowiedni do kabli od 19 do 28 mm.

Oploty poliestrowe to szeroka gama produktów dla każdego. Zróżnicowany stopień ochrony i szerokie zakresy cenowe sprawiają, że można znaleźć idealny oplot zarówno do zastosowań domowych, jak i przemysłowych.

śr. ocena 5 / głosów 2