Nikiel i jego wykorzystanie w elektronice

Nikiel to srebrzystobiały metal, który jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków. Wykorzystuje się go do produkcji stali nierdzewnej, dzięki czemu staje się ona kwaso- i żaroodporna. Stopy stalowo-niklowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi stosuje się je do produkcji powłok galwanicznych, narzędzi chirurgicznych czy oporników. Nikiel jest wykorzystywany również w elektronice.

nikiel zastosowanie w elektronice metal

Nikiel – charakterystyka

Nikiel jest znany już od czasów prehistorycznych. Archeolodzy odkryli go w narzędziach i monetach. Jako pierwiastek został zidentyfikowany i opisany przez szkockiego chemika Axela Fredericka Cronsedta w roku 1751. Jego pierwszym zastosowaniem było wykorzystanie do produkcji monet, następnie, w XIX wieku, rozpoczęto tworzenie niklowych powłok galwanicznych. Jak wyjaśnia specjalista z firmy LOKO, czysty nikiel można uzyskać poprzez poddanie rudy technice pirometalurgii. Polega ona na prażeniu oraz redukcji otrzymanych tlenków niklu. Można otrzymać go także poprzez przeprowadzenie procesu hydrometalurgicznego. W tym przypadku ruda niklu najpierw jest segregowana przez flotację, a następnie przetapiania i oczyszczana z miedzi.

Nikiel w standardowych warunkach występuje w postaci metalicznego ciała stałego o kolorze biało-srebrzystym. Charakteryzuje się dużą twardością i dobra ciągliwością. Wykazuje także właściwości ferromagnetyczne w temperaturze pokojowej.

Zastosowanie niklu

Podstawowym zastosowaniem tego pierwiastka jest używanie go do produkcji stali nierdzewnej. Stal pokryta niklem jest chroniona przed korozją i zwiększa się jej wytrzymałość. W chemii organicznej nikiel znajduje zastosowanie jako katalizator reakcji uwodornienia.

W życiu codziennym można spotkać nikiel w bardzo wielu przedmiotach powszechnego użytku. Jest wykorzystywany do produkcji różnego typu narzędzi, naczyń, sztućców, biżuterii czy nawet oprawek okularowych. Popularną metodą wykorzystania tego metalu jest platerowanie. Parametry pierwiastka pozwalają także na zastosowanie niklu w elektronice. Jest stosowany do budowania akumulatorów niklowo-kadmowych, a także używany w wymiennikach ciepła i elektrodach iskrowych. Akumulatory zawierające nikiel charakteryzują się dużą wydajnością prądową, dlatego do niedawna były na szeroką skalę stosowane w wielu dziedzinach. Ich wadą jest konieczność pełnego ładowania i całkowitego rozładowywania w każdym cyklu.

Nikiel stanowi składnik farb ekranujących, czyli preparatów przewodzących prąd, które wykorzystuje się między innymi do uziemiania powierzchni. Farba niklowa zapewnia skuteczne ekranowanie w szerokim zakresie częstotliwości.

śr. ocena 5 / głosów 3