Na czym polega technologia zastosowana w telewizorach Samsung QLED

Opracowana przez firmę Samsung technologia QLED jest rozszerzeniem powszechnie stosowanej jeszcze kilka lat temu w branży RTV technologii paneli LCD. Telewizory Samsung QLED są dostępne w sklepach już od kilku lat, cały czas jednak technologia jest rozwijana i każdego roku premierę mają telewizory QLED, które są w stanie generować jeszcze lepszą jakość obrazu i są przeznaczone dla innego typu odbiorców. W naszym artykule dokładniej opisujemy czym jest QLED, w jaki sposób działa i dlaczego telewizory stosujące tę technologię cieszą się tak dobrą opinią wśród zajmujących się branżą RTV specjalistów i wśród ich użytkowników.

technologia QLED w telewizorach

Co to jest QLED?

Oznaczenie QLED jest zastrzeżonym znakiem towarowym przez koreańską firmę Samsung Electronics. Technologia QLED (z języka angielskiego: Quantum dot LED) oznacza nowoczesną technologię wykonywania wyświetlaczy telewizorów z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Z technicznego punktu widzenia są to wyświetlacze LCD, w których wykorzystane zostało podświetlenie LED oraz kropki kwantowe, czyli nanocząsteczki, które mają zdolność modyfikowania padającego na nie światła poprzez jego konwersję na światło o innej długości fali. W ekranach z technologią QLED większe kropki kwantowe emitują fale świetlne o większej długości, natomiast kropki kwantowe o mniejszych wymiarach, fale o mniejszej długości. Poprzez precyzyjne dobranie wielkości oraz umiejscowienia kropek kwantowych specjaliści z firmy Samsung zdołali precyzyjnie skontrolować właściwości emitowanych fali świetlnych, co automatycznie przełożyło się także na jakość obrazu..

Zastosowanie technologii QLED w telewizorach umożliwia precyzyjniejsze wygenerowanie składowych RGB, czyli modeli przestrzeni barw. Dzięki temu ekran telewizora ma możliwość sprawniejszej ich filtracji niż w przypadku starszych technologii LCD. W efekcie obraz telewizora uzyskuje bardzo szeroki zakres intensywnych barw, które są jeszcze bardziej realistyczne niż wcześniej.

Jakie parametry mają telewizory Samsung QLED?

Jak już wspomnieliśmy, telewizory Samsung QLED są dostępne na rynku już od ładnych kilku lat, dzięki czemu obecnie ich ceny nie są już tak bardzo wygórowane, jak w momencie pojawienia się tej technologii. Cały czas jednak telewizory QLED stanowią synonim wysokiej jakości obrazu i w tym względzie mogą z nimi konkurować już tylko produkowane przez innych znanych i cenionych na rynku RTV producentów, telewizory OLED, czyli telewizory, w których zastosowano wytwarzane ze związków organicznych polimery, mogące samodzielnie wytwarzać światło, bez konieczności zastosowania dodatkowego podświetlania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego ze sprzętem RTV i AGD AFG Market: Wszystkie modele telewizorów QLED mogą się pochwalić bardzo dobrymi parametrami, które sprawiają, że zdecydowanie należą do jednych z najlepszych obecnie dostępnych na rynku. Wszystkie te telewizory posiadają bardzo dobry system operacyjny Tizen, który umożliwia wygodne korzystanie z wielu ciekawych aplikacji na telewizory, m.in. z filmowych i muzycznych portali streamingowych, z portali społecznościowych, a nawet z prostych gier. Wszystkie telewizory QLED działają oczywiście w rozdzielczość 4K i wszystkie mogą się pochwalić wysokim współczynnikiem Picture Quality Index (PQI), który mówi nam o jakości wyświetlania dynamicznych obrazów. Co ciekawe, w opisach telewizorów Samsung QLED w ramach działań marketingowych większość opisujących ich parametrów i wartości w dokumentach ma literę Q, np. Q Contrast, Q Color czy Q HDR.

Wszystkie telewizory Samsung QLED mają oczywiście możliwość korzystania z internetu, poprzez połączenie kablowe lub z zastosowaniem Wi-Fi, ale w XXI wieku jest to już raczej standardem. Co istotne, telewizory QLED dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością uda się każdemu wybrać odpowiedni dla siebie model.

śr. ocena 5 / głosów 1