Lampy LED do ciągników i przyczepek. Czy warto się na nie zdecydować?

Do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas pracy w każdych warunkach, także wtedy, gdy ograniczona jest widoczność, konieczne jest wyposażenie ciągników i przyczepek we właściwe oświetlenie robocze. Do wyboru mamy lampy nazywane szperaczami, które służą do oświetlenia punktowego oraz lampy ze światłem rozproszonym. Czy warto zdecydować się na lampy LED? A może jednak halogeny?

Zalety LED-owego oświetlenia roboczego

Zaletą najpopularniejszego do tej pory oświetlenia halogenowego jest ich duża ilość światła przy niskiej cenie, a także szybka wymiana żarówek, jednak w związku z zakazami Komisji Europejskiej, powinniśmy doszukiwać się atutów lamp LED. Lampy LED są oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Jak mówi nam przedstawiciel S.M.R. ROLMASZ z Żar, lampy LED mają znacznie większą trwałość niż tradycyjne żarówki – to nawet 15 lat. Światło lamp LED jest nieszkodliwe dla ludzkiego wzroku i nie mamy tu do czynienia z promieniowaniem ultrafioletowym. Drugi aspekt teoretycznie nie ma większego znaczenia w przypadku lamp roboczych do ciągników i przyczepek, jednak białe lub delikatnie niebieskie światło zapewnia wyższy komfort pracy. Oświetlenie LED zdecydowanie poprawia koncentrację, przez co zwiększa precyzję i wydajność. Atutem lamp LED jest również wysoka odporność na wstrząsy, a tych zdecydowanie nie brakuje podczas pracy na polu. Zdecydowanie warto wybierać do ciągników i przyczepek lampy LED – są to lampy droższe od halogenowych, jednak ich długa żywotność rekompensuje nam różnice w cenie. Dodatkowo w najbliższym czasie nie będziemy mogli już kupić halogenowych żarówek, bo zabraknie ich w sklepowych magazynach, a zakazana jest zarówno ich produkcja, jak i import spoza Unii Europejskiej.

Robocze lampy i listwy LED dostępne na rynku

Na rynku dostępne są lampy robocze LED o różnych przekrojach (kwadratowe, prostokątne, owalne) i różnych wymiarach, a także kompleksowe listwy LED. Przykład listwy LED podglądamy na stronie firmy ROLMASZ: to listwa LED 120 W o światłości 7800 Lm., o wymiarach 609 mm (szerokość), 114 mm (wysokość) i 86,5 mm (głębokość). Listwa wyposażona jest w mocne dwupunktowe uchwyty, które zapewniają doskonałe trzymanie lampy i możliwość ustawiania listwy pod dowolnym kątem, w zależności od naszych potrzeb. Zazwyczaj w takich listwach diody skrajne świecą światłem rozproszonym, a diody centralne świecą światłem skupionym. To rozwiązanie dobre zarówno do maszyn rolniczych, jak i do pojazdów terenowych, czy quadów.

śr. ocena 5 / głosów 5