Jak bezpiecznie korzystać z serwerowni?

Serwerownia to serce systemu informatycznego wykorzystywanego w firmie. Dlatego oprócz tego, że musi być funkcjonalna i dopasowana do potrzeb użytkowników, powinna umożliwiać bezpieczne przechowywanie danych. Wpływ na to mają jej projekt, jego wykonanie, ale też trzymanie się pewnych ustalonych procedur. W jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z serwerowni?

Przystosowane pomieszczenie

Zabezpieczenia fizyczne są niezwykle istotne, aby uchronić dane zapisane na dyskach przed dostaniem się w niepożądane ręce. Na wejściu do serwerowni powinny znajdować się drzwi otwierające się po wpisaniu numeru PIN. Kod ten mogą znać tylko upoważnieni pracownicy, którzy muszą mieć do niej dostęp, gdyż zajmują się jej obsługą lub serwisem. Można zamontować tam także monitoring. Pozwoli on na obserwację tego, jakie czynności wykonują osoby znajdujące się właśnie w tym pomieszczeniu. Oprócz tego można pomyśleć o alarmie, który uruchomi się po błędnym wpisaniu numeru PIN.

Wyposażenie i warunki w serwerowni

Aby urządzenia i instalacje w serwerowni mogły poprawnie funkcjonować, muszą im zostać zapewnione należyte warunki. Dlatego warto, aby znalazły się tam czujniki temperatury i filtry zanieczyszczeń.

Dla serwerowni dużym problemem jest nawet chwilowy brak zasilania, dlatego świetnie sprawdzają się tam agregaty prądotwórcze. Ponadto wszystkie kable i przewody powinny być odpowiednio zabezpieczone lub znajdować się pod powierzchnią podłogi.

Nie można także zapomnieć o instalacji przeciwpożarowej, która ugasi pożar bez szkody dla serwerowni.

Prawidłowa obsługa serwerowni

Bezpieczeństwo serwerowni w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest obsługiwana przez upoważnione do tego osoby.

Nawet najlepsze zabezpieczenia na nic się zdadzą, jeżeli personel obsługujący serwerownię nie będzie znał instrukcji jej użytkowania. To w niej znajdują się informacje na temat urządzeń i instalacji, a także opisane są procedury, jakie należy zastosować w przypadku awarii lub zagrożenia – mówi ekspert z firmy serwerownie.com.pl.

Jednak nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa nie mogą zagwarantować tego, że serwerownia będzie zawsze działała bez zarzutu. Może zdarzyć się, że personel nie będzie z niewiadomych przyczyn miał do niej dostępu lub pojawi się niespodziewana awaria. Właśnie w tym celu należy regularnie tworzyć kopie zapasowe. Utrata danych oraz brak możliwości korzystania z przechowywanych informacji mogą sparaliżować pracę w każdej firmie. Dlatego należy je systematycznie sporządzać i odpowiednio przechowywać.

śr. ocena 5 / głosów 5