Czym jest i do czego służy Arduino?

Do niedawna świat elektroniki dostępny był wyłącznie dla fachowców posiadających wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzę w tej dziedzinie. Dzisiaj jednak szeroko pojęta technika cyfrowa dynamicznie się rozwija, dzięki czemu rozmaite gadżety elektroniczne można konstruować i programować nawet w zaciszu własnego domu. Ogromną rolę odgrywa tu platforma Arduino. Co należy wiedzieć na jej temat?

Arduino Nano

Arduino – budowa i działanie

Arduino w swojej podstawowej wersji to dość niepozornie wyglądająca płytka uruchomieniowa, która służy do budowy układów elektronicznych. Użytkownicy tej platformy – zarówno doświadczeni programiści, jak i amatorzy – cenią sobie jej wszechstronność i przystępność, a także wygodę użytkowania. Moduł bazowy Arduino w postaci płytki stykowej stanowi serce każdego tworzonego układu. Sam moduł główny to jednak nie wszystko. Niezbędne są bowiem inne elementy programowalne, by gotowy układ automatyczny był sprawny i funkcjonalny. Kompletny zestaw Arduino wyposażony jest w programator, mikrokontroler do sterowania, diody sygnalizacyjne, złącza oraz porty, dzięki którym moduł może się łączyć z różnymi urządzeniami. Dostępne są m.in. wejścia do podłączenia czujników, np. fotorezystorów, czujników temperatury czy ultradźwiękowych czujników odległości. Oprócz tego do Arduino można podłączać rozmaite elementy elektroniczne, od zwykłych diod, przez wyświetlacze, aż po silniki. Skonstruowany w oparciu o takie elementy układ odczytuje określone parametry, przykładowo temperaturę, a następnie reaguje w zależności od wprowadzonego przez użytkownika programu, uruchamiając wskazane urządzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne moduły do Arduino, np. Arduino Nano czy Due.

Zastosowania Arduino

Ogromny potencjał, jaki drzemie w platformie Arduino, pozwala na wszechstronne zastosowanie w różnych branżach, przez osoby zajmujące się elektroniką zarówno zawodowo, jak i amatorsko.

Z tego systemu z powodzeniem korzystają osoby pragnące opanować podstawy elektroniki, robotyki i programowania, w tym również dzieci. – Mówi przedstawiciel firmy Lispol, która oferuje części i akcesoria elektroniczne. – Platforma ta pozwala na tworzenie tak prostych układów elektronicznych, jak choćby sterowanie migającą diodą. Bardziej doświadczeni programiści mogą konstruować zaawansowane systemy pozwalające na automatyczne sterowanie urządzeniami, takimi jak rolety czy oświetlenie.

Przy pomocy Arduino tworzone są nie tylko czujniki i sterowniki, ale też bardziej złożone projekty interfejsów czy robotów. To skuteczny sposób na realizację założeń automatyki budynkowej i stworzenie inteligentnego domu.

śr. ocena 5 / głosów 1