Alternatywne źródła ciepła – przegląd rozwiązań

Choć wciąż najpopularniejsze są kotły centralnego ogrzewania na paliwa kopalniane, powstaje coraz więcej bardziej opłacalnych i bezpieczniejszych dla środowiska form pozyskiwania energii. Przy pomocy odpowiednich urządzeń dom można ocieplać za pomocą promieni słonecznych, wody, powietrza lub ziemi. Także dostarczane do pieca paliwo może być bezpieczne dla środowiska.

Piece, kominki i alternatywne paliwa

Jedną z najważniejszych kwestii przy budowie domu jest określenie źródła ciepła. Projekt powinien uwzględniać nie tylko doprowadzenie optymalnego poziomu energii cieplnej do wszystkich pomieszczeń, ale również zadowalające dla użytkowników koszty za ogrzewanie. Wciąż popularne są tradycyjne instalacje kotłowni na węgiel lub ekogroszek, które w porównaniu do starszych „kopciuchów” są dużo bardziej wydajne i ekologiczne. Istnieją również kotły elektryczne lub takie, które energię otrzymują z pelletu, gazu czy oleju. Ponadto dodatkowo można wyposażyć się w kominek z płaszczem wodnym, który podgrzewa wodę i doprowadza ją do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Jest to również estetyczny dodatek do wnętrza. Alternatywą dla paliw kopalnianych jest biomasa, czyli materiały organiczne pochodzenia głównie roślinnego. Biomasa to odnawialny zasób, który jest korzystniejszy dla środowiska niż paliwa kopalniane. Innym rodzajem paliwa jest biogaz, który najczęściej wykorzystuje się w gospodarstwach wiejskich.

Energia pozyskiwana ze słońca, ziemi, wody i powietrza

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się fotowoltaika. Do ogrzewania budynków i wody użytkowej wykorzystuje ciepło promieni słonecznych, które pozyskuje za pomocą kolektorów słonecznych. Montuje się je na dachu lub przy domu w stronę największego działania słońca. Medium, które przenosi ciepło jest gaz (np. powietrze) lub roztwór natomiast elementem magazynującym zazwyczaj jest zasobnik z wodą. Choć wydatek związany z instalacją może wydawać się duży, użytkownicy nie ponoszą kosztów za samą energię. Ciepło można także pozyskiwać z gruntu, wody lub powietrza. Wymaga to instalacji specjalnej pompy ciepła, która tłoczy energię za pomocą wody grzewczej, po czym przekazuje ją do zasobnika buforowego lub podgrzewacza wody użytkowej. Następnie ciepło przekazywane jest do instalacji ogrzewania podłogowego lub do grzejników. Specjalista z PW Tomasza Serkowskiego w Żukowie dodaje:

Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, największym kosztem jest montaż. Jednak ten jednorazowy wydatek zwraca się w ciągu kilku lat użytkowania.

śr. ocena 0 / głosów 0