Druk cyfrowy – charakterystyka

Jeśli chcemy wydrukować coś w znacznie wyższej jakości, niż pozwala na to zwykła domowa lub biurowa drukarka, a także gdy interesuje nas niepasujący do niej format bądź podłoże – do wyboru mamy zasadniczo druk cyfrowy albo offsetowy. Ten drugi wykorzystuje się przede wszystkim przy bardzo dużych nakładach, liczących co najmniej setki identycznych egzemplarzy. W innych przypadkach warto postawić na druk cyfrowy.

Druk cyfrowy tylko nieznacznie odbiega jakością od offsetowego, ma przy tym sporo zalet.

– Jedną z najważniejszych jest brak konieczności przygotowywania matrycy i uruchamiania całego procesu technologicznego, jakiego wymaga druk offsetowy – mówi przedstawiciel drukarni Fortis w Zielonej Górze. Teksty i obrazy można wydrukować bowiem bezpośrednio z pliku cyfrowego, a konkretnie grafiki rastrowej. Najczęściej spotykane rozszerzenia tego rodzaju plików to jpg, jpeg, gif albo png.

Techniki i nośniki

Obrazy zapisane w podobnych formatach mogą zostać odwzorowane na nośniku fizycznym przy użyciu różnych systemów zadruku. Wśród najpopularniejszych wymienić można chociażby technikę laserową, w której impulsy światła tworzą wzory na światłoczułej powierzchni, a także powszechną w biurowych i domowych drukarkach technikę atramentową polegającą na tworzeniu wzorów maleńkimi kroplami farby. Nośnikiem w druku cyfrowym mogą być natomiast oprócz papieru również różnego rodzaju folie czy papiery ozdobne, o rozmaitej grubości i fakturze. Warto tutaj zaznaczyć, że między drukiem cyfrowym mało- i wielkoformatowym zachodzą istotne różnice zarówno pod względem samej technologii przenoszenia obrazów na podłoże (np. druk lateksowy, solwentowy), jak i w kwestii podłoża.

Szybkość

W związku z tym, że – jak już wspomniano – w druku cyfrowym nie trzeba uruchamiać żadnych bardziej skomplikowanych procesów, czas realizacji tego typu zlecenia jest bardzo krótki i może wynosić nawet zaledwie kilka minut. Z tego też względu choć przy dużych, liczących kilkaset sztuk nakładach druk cyfrowy jest droższy od offsetowego, wiele osób i firm decyduje się na to rozwiązanie, jeśli wydruki są potrzebne w bardzo krótkim terminie.

Możliwości

Inną zaletą druku cyfrowego jest możliwość personalizacji wydruków dzięki temu, że obraz drukowany jest nie z matrycy, ale każdorazowo z pliku. Znajduje to zastosowanie chociażby w drukowaniu np. zaproszeń ślubnych czy wizytówek dla różnych osób z tej samej firmy, a także pozwala na nadanie każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego, kodu kreskowego itp. Inne popularne rodzaje wykorzystania druku cyfrowego to chociażby materiały konferencyjne, reklamowe i biznesowe, różnego rodzaju raporty czy pamiątkowe fotoksiążki.