Na czym polega wypalanie plazmowe CNC?

Wypalanie to jedna z metod obróbki materiałowej, wykorzystywana przy cięciu blach różnej grubości. Obecnie szczególną popularność zyskują usługi komputerowej, numerycznej obróbki materiałowej (CNC), która wykorzystuje możliwości palnika plazmowego. Na czym dokładnie polega wypalanie plazmowe CNC? Zachęcamy do lektury.

Maszyna CNC

Plazma to materia zorientowana, przypominająca swoją formą gaz. Uznaje się ją za tak zwany czwarty stan skupienia materii (o cząstkach naładowanych elektrycznie bądź też obojętnie). Plazma posiada zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, a ze wzrostem temperatury jej opór się obniża. Usługa wypalania plazmą polega na wytapianiu metalu silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym, cechującym się stosunkowo dużą energią kinetyczną.

Wypalanie plazmowe CNC w praktyce

Istotę wypalania plazmowego stanowi cięcie blach ze stali miękkich (na przykład popularnych stali węglowych), przeprowadzane przy pomocy profesjonalnego palnika oraz skoncentrowanego łuku plazmowego. Arkusz blachy rozmieszcza się uprzednio na stole CNC.

Proces cięcia poprzedzają przygotowania, czyli rozrysowanie poszczególnych detali bądź wgranie już istniejących do programu sterującego, ustawienie prędkości oraz bazy. Wycinanie przebiega w oparciu o przygotowane programy cięcia. Wysokość palnika podlega regulacji automatycznej w trakcie cięcia, gwarantując jednakową odległość dyszy palnika od materiału ciętego – tłumaczy przedstawiciel Zakładu Ślusarskiego GREŃ Sp. J. z miasta Pszczyny, świadczącego usługi plazmowego wypalania CNC oraz inne usługi obróbki stali.

Zalety wypalania plazmowego CNC

Proces wypalania plazmowego CNC przebiega kilkukrotnie szybciej, niż konkurencyjne cięcie tlenowe. Szybkości procesu towarzyszy jego nadzwyczajna jakość – metoda plazmowa nie podgrzewa, nie nadpala materiału i nie uszkadza jego krawędzi oraz konturów. Cięte powierzchnie zachowują też swoją pierwotną gładkość. Zapłon łuku jest pewny i powtarzalny, niezależnie od pokrycia ciętych materiałów warstwą rdzy bądź lakieru. Największą zaletą wypalania plazmowego CNC jest jednak w pełni zautomatyzowane cięcie, wykorzystujące nowoczesne systemy maszynowe i komputerowe. Ingerencja człowieka jest ograniczona do niezbędnego minimum, a ryzyko pomyłek przy pracy spada niemal do zera. Z usługi wypalania plazmowego mogą Państwo skorzystać już dzisiaj, kontaktując się z Zakładem Ślusarskim GREŃ z Pszczyny. Szczegóły na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

śr. ocena 5 / głosów 2