Na czym polega skrawanie CNC?

Współczesny rynek stawia coraz większe wymagania względem przemysłu: produkcja odbywa się na coraz szerszą skalę, liczy się czas i precyzja. Dlatego też coraz więcej sektorów korzysta z nowoczesnych rozwiązań informatycznych, usprawniających proces produkcji. Przykładem tego jest skrawanie CNC dające nieporównywalnie lepsze rezultaty niż tradycyjne metody obróbki metali.

Co oznacza termin „skrawanie CNC”?

Skrawanie CNC polega na zautomatyzowanej obróbce ubytkowej materiału – najczęściej dotyczy to metali – mającej na celu nadanie mu pożądanego kształtu. Skrawanie odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn – obrabiarek – które ścinają kolejne fragmenty, tzw. wióry, z obrabianego przedmiotu. Jak to wygląda w przypadku obróbki CNC?

Obrabiarki CNC, takie jak frezarki, wyposażone są w specjalny mikrokomputer i sterowniki umożliwiające zaprogramowanie ich pracy. – Wyjaśnia specjalista z firmy SEVERT POLSKA, zajmującej się obróbką, montażem i spawaniem metali i konstrukcji stalowych. – W języku angielskim skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, co po polsku możemy przetłumaczyć jako sterowanie maszynami numerycznymi przy pomocy komputera. Urządzenia numeryczne posiadają specjalne sterowniki, dzięki którym można nimi sterować posługując się odpowiednio zaprogramowanym kodem numerycznym. W tym celu przed przystąpieniem do obróbki sporządza się projekt komputerowy za pomocą oprogramowania CAD/CAM. Na podstawie tego projektu przygotowuje się plan sterowania urządzeniami, który umożliwia automatyczną obróbkę materiału. Nad procesem skrawania CNC czuwa operator, który za pomocą interfejsu wprowadza projekty, przygotowuje narzędzia do pracy i dokonuje ewentualnych korekt w trakcie obróbki.

Zalety i zastosowanie obróbki CNC

Dlaczego obrabiarki CNC cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem we współczesnym przemyśle? Do ich zalet należy:

  • Precyzja wykonania. Komputerowe sterowanie obrabiarką pozwala na uzyskanie nienagannych, identycznych kształtów, nadając przy tym wszelkie pożądane parametry obrabianemu materiałowi, np. odpowiednią chropowatość czy strukturę powierzchni.
  • Szybkość produkcji. Skrawanie CNC odpowiada wymaganiom współczesnego rynku, znacznie usprawniając masową produkcję. Obrabiarki CNC gwarantują szybką, powtarzalną obróbkę.
  • Niewielkie nakłady pracy. Samo skrawanie CNC wymaga jedynie nadzoru operatora, którego praca ogranicza się głównie do ustawienia elementu obrabianego, wprowadzenia projektu i kontroli obróbki. To szybkie i wygodne rozwiązanie.

Te istotne atuty skrawania metodą CNC sprawiają, że jest ona obecnie powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, m. in. w sektorze motoryzacyjnym, branży lotniczej i medycznej, a także w automatyce czy elektronice.