Co warto wiedzieć o ogniwach fotowoltaicznych?

Wraz z rozwojem technologicznym i wykorzystywaniem coraz większej ilości urządzeń zasilanych elektrycznie, wzrasta zapotrzebowanie na energię. Niestety, jednocześnie rosną też ceny prądu, nie mówiąc już o negatywnych skutkach dla środowiska, jakie niesie jeszcze intensywniejsza praca konwencjonalnych elektrowni. Jakie mamy alternatywy?

ogniwa fotowolaticzne

Stosowanie ogniw fotowoltaicznych pozwala na pozyskanie taniej i czystej energii dla gospodarstw domowych – mówi ekspert z firmy Kada.

Jeszcze kilka tal temu charakterystyczne ekrany solarne, można było zauważyć przede wszystkim na słupach lub dachach budynków przemysłowych. Dziś panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością również jako mini-elektrownie zasilające urządzenia w domach prywatnych.

Ogniwa mono- i polikrystaliczne

Instalacje fotowoltaiczne budowane są w dwóch systemach. Panele budowane z kryształu monolitycznego uznawane są za bardziej żywotne i wydajne. Budowane z nich systemy wymagają mniejszej powierzchni do wyprodukowania takiej samej ilości energii. Różnice te są jednak niewielkie, a ze względu na niższą cenę ogniw polikrystalicznych, klienci najczęściej wybierają właśnie tę drugą opcję.

Korzyści inwestycji w system fotowoltaiczny

Najważniejsza korzyścią jest oczywiście posiadanie własnego, darmowego źródła energii, pokrywającej zapotrzebowania wszystkich urządzeń w domu. Trwałość ogniw fotowoltaicznych szacuje się na około 25 lat. Oznacza to całkowitą niezależność gospodarstwa od zewnętrznych dostawców energii.

Finansowanie instalacji fotowoltaicznej

Ponieważ stosowanie odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem korzystnym pod kątem ochrony środowiska, osoby rozważające tego typu instalacje mogą korzystać z dofinansowania na budowę ogniw fotowoltaicznych.

Szerokie możliwości wsparcia finansowego, od tanich czy umarzalnych pożyczek, po dofinansowania o wartości od kilku do kilkudziesięciu % wartości przedsięwzięcia sprawiają, że budowa zwraca się już w ciągu kilku lat, dzięki czemu realne, namacalne oszczędności w budżecie domowym odczuwalne są bardzo szybko.