Zioła z apteki – które warto wybrać?

Niektóre gatunki ziół od wielu lat stosowane są w medycynie i ziołolecznictwie, ze względu na ich dobroczynne właściwości. Dzięki nim w naturalny sposób można poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Przedstawiamy dostępne w aptekach zioła, które zdecydowanie warto mieć w swoim domu.

Zbawienny wpływ ziół

Lecznicze zioła pomagają w walce z różnego rodzaju przypadłościami. Ich stosowanie jest o wiele zdrowsze, niż przyjmowanie farmaceutyków. Występują w różnych formach.

-Zioła lecznicze dzielą się na dwie kategorie, a mianowicie na leki ziołowe i ziołowe preparaty. Do pierwszej grupy zaliczają się pojedyncze zioła lecznicze oraz mieszanki ziołowe. Natomiast w drugiej grupie znajdują się wyciągi suche i gęste, nalewki, a także olejki w formie drażetek, kapsułek, tabletek i płynów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Aptekę mgr farmacji Katarzyny Gniedziejko.

Zioła, które warto stosować

W aptekach można znaleźć wiele ziół, których stosowanie może pomóc w zwalczaniu licznych dolegliwości, a nawet znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Wśród licznych pozycji dostępnych na aptecznych półkach warto wymienić przede wszystkim:

  • Melisę lekarską – roślinę o cytrusowym zapachu, stosuje się ją w przypadku trudności z zasypianiem, nerwic wegetatywnych i zaburzeniach rytmu serca. Ponadto, pobudza apetyt, łagodzi problemy trawienne i objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz wspomaga gojenie opryszczki. Napar z melisy powinny pić kobiety doświadczające bolesnych miesiączek.
  • Rumianek – do jego zadań należą regulacja pracy jelit, łagodzenie kolek u niemowląt, wzmaganie apetytu i przyspieszenie trawienia. Co więcej, doskonale sprawdza się w leczeniu żylaków i wrzodów. Wyciąg z rumianku zalecany jest także osobom borykającym się z zapaleniem pęcherza. Warto wiedzieć, że herbata rumiankowa łagodzi bóle miesiączkowe, mdłości ciążowe oraz objawy menopauzy. Ma także działanie przeciwbólowe, toteż warto napić się jej w przypadku migreny, bólu zęba lub głowy.
  • Mięta pieprzowa (lekarska) – posiada właściwości antystresowe i antybakteryjne, dlatego jest stosowana jako środek odkażający. Działa łagodząco na układ trawienny i zaleca się jej stosowanie w schorzeniach wątroby.
  • Piołun – zioło o charakterystycznym, gorzkim smaku, jest bardzo skuteczny w przypadku zatrucia układu pokarmowego i niestrawności. Ma działanie moczopędne i pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Wzmaga krwawienie miesiączkowe. Istotny jest fakt, że stosowany w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia.
  • Czystek – ma działanie antyhistaminowe, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz problemów skórnych.
  • Szałwia – dezynfekuje, działa wykrztuśnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Jest najlepszym lekiem na ból gardła, ale poradzi sobie także z pleśniawkami i aftami. Nalewka z szałwii hamuje wydzielanie potu.

To tylko kilka z wielu ziół, które bez problemu można znaleźć w każdej aptece. Warto uzupełnić o nie domową apteczkę.