Zatrzymane ósemki. Co robić?

Bardzo często wykonywanym zabiegiem przez chirurga stomatologicznego jest usuwanie zębów, zwane ekstrakcją. Najczęściej są to ósemki, czyli zęby mądrości, które wyrastają, jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia. Z uwagi na usytuowanie lub kierunek wyrzynania, mogą spowodować szereg problemów związanych nie tylko z higieną, ale również zbytnim stłoczeniem sąsiednich zębów w łuku.

pantomogram-konieczność usunięcia zatrzymanych ósemek

Dolegliwości związane z zatrzymaniem ósemek

Zatrzymane ósemki powodują tłoczenie się pozostałych zębów, napierają na nie i powodują ich wykrzywianie się. Zatrzymane ósemki bardzo często niszczą korzeń siódemki, w wyniku czego dochodzi do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i pojawienia się trudnych w leczeniu ubytków próchnicowych w drugim i trzecim zębie trzonowym, czy powstawanie bolesnych, patologicznych kieszeni kostnych.

Zatrzymane ósemki nie są widoczne w jamie ustnej, gdyż z powodu nieprawidłowego kierunku wzrostu lub blokady w postaci innych zębów pozostały w kości. Usunięcie takiego zęba jest bardziej skomplikowane niż zwykła ekstrakcja, ale nasi doświadczeni specjaliści robią to fachowo i bezboleśnie – zauważa lekarz stomatolog z gabinetu Stomatologia dr Pańczyk.

Pacjenci, którzy mają do czynienia z zatrzymanymi ósemkami, często skarżą się na bóle neuralgiczne promieniujące do ucha oraz bóle głowy powodowane przez ucisk korzeni na nerw zębodołowy dolny.

Kiedy należy usunąć ósemki?

Decyzja o usunięciu ósemek zależy głównie od naszego wieku oraz problemów, jakie te zęby nam sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę, jest to wskazanie do zabiegu ekstrakcji. Usunięcie zębów mądrości zalecane jest również, gdy stłaczają one inne nasze zęby, rosną krzywo lub wrastają nam w policzek. Często występujące stany zapalne dziąsła, których przyczyną są gromadzące się resztki pokarmowe i bakterie, mogą być źródłem zakażenia organizmu, stąd powinniśmy zdecydować się na ich usunięcie. Wiele zależy od ułożenia naszego zęba. Gdy, jest on ułożony koroną w kierunku siódemki, może spychać pozostałe zęby i wywołać powikłania w siódemce, co może doprowadzić nawet do usunięcia obu zębów, dlatego bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych i kontrolowanie zębów mądrości. Lekarz stomatolog może sprawdzić ułożenie zatrzymanych ósemek za pomocą pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego szczęki, które daje dużo informacji na temat wzrostu i rozwoju zębów mądrości. Przez kilka dni po usunięciu zęba zatrzymanego, należy stosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe, płukanki przeciwzapalne oraz używać szczoteczek przeznaczonych dla osób po zabiegach chirurgicznych.

śr. ocena 5 / głosów 1